3 نکته برای بهترین آموزش علوم ششم ابتدایی

علوم ششم ابتدایی، یکی از مهم ترین دروس این پایه می باشد؛ این درس علاوه بر تاثیری که بر آموزش های سال بعد می گذارد به عنوان یکی از منابع آزمون تیزهوشان به شمار می رود.

در آموزش علوم ششم ابتدایی علاوه بر اثریکه معلمین و اولیا دارند، نرم افزار ها و فیلم های کمک آموزشی به کمک آمده اند.

در ادامه با سرفصل های علوم ششم دبستان، اهمیت آموزش علوم این مقطع، اهمیت استفاده از محصولات کمک آموزشی و آموزش با بازی آشنا می شویم.

 با تیم رایاد تا انتهای این مقاله همراه باشید.

 

سرفصل های علوم ششم ابتدایی

این درس به 14 فصل تقسیم شده است که در این قسمت برای شما مختصر توضیحی از این  قسمت ها ارائه می دهیم:

 

1- زنگ علوم

هدف از فصل یک علوم ششم دبستان، مشاهده و جمع آوری اطلاعات از محیط است؛ بهتر است تمامی دانش آموزان فعالیت ها را تک به تک انجام داده و مهارت های لازمه را به دست آورند.

 

فصل اول علوم پایه ششم ابتدایی

 

2-سرگذشت دفتر من

قبل از ارائه ی فصل از دانش آموزان بخواهید که سرگذشت دفتر خود را بیابند و نتیجه را در طی یک تحقیق به کلاس بیاورند.

 

3- کارخانه ی کاغذ سازی

برای ارائه ی بهتر فصل دو و سه بهتر است این دو فصل را با هم ارائه شود. برای نشان دادن کارخانه ی کاغذ سازی می توانید از نرم افزار ها و فیلم های کمک آموزش علوم ششم ابتدایی بهره ببرید تا به خوبی به دانش آموزان محیط کارخانه را نشان دهید.

 

4-سفر به اعماق زمین

در این فصل با آموزش و توضیح ساختمان درونی زمین به دانش آموزان امواج لرزه ای را بیاموزید.

 

5- زمین پویا

برای ارائه بهتر این درس، از دانش آموزان بخواهید تک به تک تحقیقی درباره ی راه های مقابله با زمین لرزه ارائه کنند و آن ها را در زنگ زلزله اجرا کنند.

 

فصل پنجم علوم ششم دبستان

 

6- ورزش و نیرو 1

برای آموزش فصل ششم از علوم ششم دبستان از دانش آموزان بخواهید که لباس های ورزشی را به تن کنند و آن ها را به یک محیط باز ببرید و با انجام حرکات عملی به دانش آموزان اطلاعات مربوطه را بیاموزید.

 

7-ورزش و نیرو 2

در این فصل دانش آموزان با انواع نیروهای غیر تماسی آشنا می شوند، از دانش آموزان بخواهید به مطالب به خوبی گوش کنند و درباره ی یکی از این نیروها را تحقیق کرده و اطلاعات بیشتری را در اختیار کلاس قرار دهند.

 

8-طراحی کنیم و بسازیم

برای ارائه بهتر فصل هشتم از علوم ششم دبستان، با مشخص کردن چند وسیله از دانش آموزان بخواهید بک وسیله طراحی کنند و بسازند که باعث راحت تر شدن زندگی روزمره شود.

 

9-سفر انرژی

برای آموزش فصل نهم از علوم ششم ابتدایی، دانش آموزان را به چند گروه تقسیم کنید و از آن ها بخواهید هر گروه وسیله های مورد نیاز آزمایش ها را تهیه کرده و به کلاس آورده سپس از آن ها بخواهید هر گروه با همکاری یکدیگر آزمایش ها را انجام داده و نتایج را به صورت یک گزارش تهیه و تحویل دهند.

 

10-خیلی کوچک، خیلی بزرگ

در این فصل دانش آموزان با میکروسکوپ آشنا می شوند، دانش آموزان را به آزمایشگاه برده و کار با میکروسکوب به آن ها بیاموزید و اگر امکانات لازم را نداشتید از فیلم های آموزشی علوم ششم دبستان استفاده کنید.

 

فصل دهم علوم ششم ابتدایی

 

11- شگفتی های برگ

برای آموزش علوم ششم دبستان در فصل یازدهم، دانش آموزان را به محیط آزمایشگاهی برده و برگ را در زیر میکروسکوب به آن ها نشان داده سپس از آن ها بخواهید به شما بگویند چه ویژگی هایی از برگ را آموخته اند که تا به حال نمی دانستند.

 

12-جنگل برای کیست؟

برای آموزش علوم ششم دبستان در فصل دوازدهم، قبل از شروع درس از دانش آموزان بخواهید به سر تیتر پاسخ دهند و جواب های خود را در یک طرف کاغذ بنویسند بعد از ارائه از دانش آموزان بخواهید دوباره به همان سوال پاسخ دهند و جواب را در طرف دیگر بنویسند.

 

13- سالم بمانیم

در فصل سیزدهم، از دانش آموزان بخواهید که علاوه بر راه هایی که کتاب برای سالم ماندن ارائه کرده است چندین راه ارائه کنند و سپس از آن ها بخواهید که راهکارهای ارائه شده را طی دو هفته انجام دهند و سپس نتیجه را طی یک گذارش ارائه کنند.

 

14- از گذشته تا آینده

برای ارائه بهتر و کامل تر این درس، از دانش آموزان بخواهید تفاوت ها بیشتری که از گذشته تا کنون پیش آمده است را ارائه کنند و حدس بزنند چه تغییراتی در آینده پیش خواهد آمد.

 

فصل 14 علوم ششم ابتدایی

 

اهمیت استفاده از نرم افزار ها و فیلم های کمک آموزش علوم ششم ابتدایی

یکی از بهترین روش های آموزش علوم ششم دبستان استفاده از نرم افزار ها و فیلم های آموزشی است.

نرم افزار ها و دی وی دی های آموزشی علاوه بر تاثیری که می توانند بر روی تدریس معلمان بگذارد، برای دانش آموزان محیطی جدید و جذابی را به وجود می آورد که توجه مخاطب را بیش از پیش به درس جلب می کند.

یکی از مزایای استفاده نرم افزار ها و دی وی دی های آموزشی این است که دیگر احتیاجی به تهیه و انجام همه ی آزمایش ها نیست و به راحتی می توان فیلم انجام تمام آزمایش ها را تک به تک تماشا کرد و نتیجه ی دلخواه را به دست آورد.

فیلم های آموزشی علوم فندق یکی از بهترین نرم افزار های آموزش علوم دبستان است که به خاطر تصاویر و صداپردازی عالی بستر خوبی را برای دانش آموزان مقطع دبستان به وجود می آورد.

نرم افزار ها و دی وی دی های آموزشی، تمام محتوای آموزشی را مانند دانستنی ها، آزمایش ها را پوشش و با طرح نمونه سوال دانش آموزان را برای امتحانات آماده می کند و دانش آموز می تواند بارها و بارها فیلم ها را تماشا و یادگیری های ناقص خود را کامل کند؛ دی وی دی های علوم ششم رهپویان یکی از بهترین ها در این زمینه است.

 

بازی با علوم

 

اهمیت آموزش علوم ششم ابتدایی با استفاده از بازی

کودکان و دانش آموزان نسل امروز ترجیح می دهند مطالب آموزشی را با بازی و سرگرمی بیاموزند.

بازی و سرگرمی به بچه ها این امکان را می دهد که علاوه بر خوشگذرانی، مطالب را راحت تر بیاموزند چرا که هنگام بازی و سرگرمی بدن انسان اندروفین ترشح می کند که یکی از مسکن های طبیعی است پس احساس راحتی و لذت به آدمی دست می دهد.

بازی می تواند می تواند شامل هر چیزی باشد از جمله خواندن یک قطعه شعر و داستان، فوت کردن حباب های صابون و … . همه و همه یک بازی هستند پس در ارائه و آموزش علوم ششم دبستان از آموزش با بازی غافل نشوید.

به عنوان مثال شما می توانید برای آموزش جذاب از بازی فکری آزمایشگر کوچک پدیده آب و هوایی استفاده کنید.

 

کلام آخر

آموزش علوم ششم دبستان به نحوه ی صحیح از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است؛ معلمان، دانش آموزان می توانند با استفاده از فیلم ها و نرم افزار های آموزش علوم ششم ابتدایی یادگیری های ناقص خود را کامل و نتایج خوبی در امتحانات و آزمون تیزهوشان به دست آوردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *