اهمیت بردگیم | چرا بازی با بردگیم خوب است؟

اهمیت بردگیم اینجا مشخص می شود جایی که همه چیز قدیم‌ترها حال و هوای خودش را داشت. به سرگرمی‌هایی که در گذشته داشتیم و سیر تغییر آنها توجه کنید!

مهمانی‌ها، سفر کردن‌ها و حتی بازی کردن‌ها، دورهمی‌ها کم شده‌اند، سفرها فشرده شده و بازی‌های فیزیکی جای خودشان را به بازی‌های رایانه‌ای و موبایلی داده‌اند.

کافی است یک نگاه به مجالس مهمانی بیاندازید و ببینید که بچه‌ها به جای اینکه داخل حیاط سرگرم منچ و مار و پله و دوز و گرگم به هوا باشند، یکی یک دانه تبلت دستشان گرفته‌اند و دارند با هم تبادل بازی می‌کنند و بزرگترها هم به جای اینکه دست زیر چانه‌ گذاشته و به فکر فرو رفته مشغول جا به جا کردن مهره‌های سیاه و سفید شطرنج باشند، دارند برای هم کری می‌خوانند که فلان بازی اندرویدی را تا چه مرحله‌ای پیش برده‌اند!

شاید همه‌اش به این خاطر باشد که ما درک درستی از سرگرمی‌های قدیمی نداشته‌ایم! در این مقاله می‌خواهیم منحصرا درباره اهمیت بردگیم‌ ها صحبت کنیم بگوییم که چرا بازی با بردگیم خوب است.

 

با رایاد تا انتهای این مقاله همراه باشید تا به اهمیت بردگیم بپردازیم.

 

اهمیت بردگیم

 

برای مشاهده بهترین بازی‌های رومیزی بزرگسالان بر روی لینک بازی فکری بزرگسالان کلیک نمایید.

اهمیت بردگیم ها در دنیای امروزی

خیلی از افرادی که بازی با بردگیم ها را کنار گذاشتند، اصلا خودشان هم ندانستند که چرا و چطور شد که این اتفاق افتاد. یک روز حس کردند که دیگر کششی به انجام دوباره آنها ندارند.

شاید زیادی برایشان تکراری شده بود و شاید این تکرارها، در مقابل تنوع بازی‌های رایانه‌ای که به سرعت می‌شد حذفشان کرد و جایشان را به یکی دیگر داد کاملا کسل کننده به نظر می‌رسید.

اگر دید شما هنوز همان دید قدیمی است و بردگیم‌ها را تا همین حد کسل کننده می‌بینید، هر چه در سر دارید بگذارید کنار و به دنیای امروزی بردگیم‌ها پا بگذارید.

این روزها، به اندازه موهای سرتان بردگیم‌های مختلف و متنوع هست و تازه، خیلی از بردگیم‌ها را می‌توان با روش‌ها و استراتژی‌های مختلفی بازی کرد که این خودش تحول بزرگی به حساب می‌آید.

در کشورهای خارجی مردم نسبت به اهمیت بردگیم ها مطلع‌تر شده‌اند و آن کشش قبلی برای انجام این سری بازی‌ها دوباره دارد به حالت خودش برمی‌گردد.

شرکت‌های بازی سازی هم این مسئله را مدنظر قرار داده‌اند و هر ساله، نمونه‌های جدیدی به بازار عرضه می‌کنند.

این وسط، بازار نقد و بررسی‌ها و نظرسنجی‌ها و رتبه‌بندی‌ها هم حسابی داغ است و رقابت بین این شرکت‌ها برای عرضه بازی‌های بهتر و چالش‌برانگیزتر بسیار بالا گرفته است.

 

بردگیم ‌ها و ویژگی‌هایی که آنها را پراهمیت کرده‌اند.

در اصل، این بردگیم نیست که آن را مهم و پراهمیت کرده است. این ویژگی‌ها و مزایای بازی فکری است که آن را نسبت به دیگر انواع بازی پراهمیت‌تر و مورد توجه‌تر کرده است. بردگیم مهم است چون:

  • یک بازی گروهی و اجتماعی است و روی روابط اجتماعی افراد تاثیر بسیار مثبتی می‌گذارد.
  • معمولا یک بازی فکری است و بر فعالیت‌های ذهنی افراد تاثیر مثبت می‌گذارد
  • میزان تمرکز و توجه را در کودکان افزایش می‌دهد
  • درصد احتمال بروز آلزایمر را در بزرگسالان کاهش می‌دهد
  • باعث تقویت قوه‌ی استدلال منطقی می‌شود.
  • از لحاظ روانی مناسب است و تا حد زیادی باعث کاهش استرس می‌شود
  • باعث تقویت رفتارهای مثبتی همچون مشارکت یا قبول شکست و موفقیت و … می‌شود.

جواب سوال اینکه چرا بازی با بردگیم خوب است همینجا داده شد. اما واقعا چطور بردگیم‌ها باعث می‌شوند تاثیرات بالا رخ بدهد؟

 

بازی فکری

 

بیشتر بخوانیم: بردگیم چیست؟

 

با بردگیم ها می‌توانیم روابط اجتماعی را تقویت کنیم

تک فرزندی بیداد می‌کند. قصد نداریم درباره اینکه خوب است یا بد صحبت کنیم. هر شرایطی که در زندگی برای خود انتخاب می‌کنیم مزایا و معایبی به همراه دارد و این اصلا قابل کتمان نیست.

در این دوره و زمانه که اکثر افراد رفت و آمدهای خانوادگی و فامیلی را هم به خاطر مشغله‌های زندگی به دست فراموشی سپرده‌اند تک فرزندی می‌تواند به شدت روابط اجتماعی را در خانواده‌ها مورد هدف قرار دهد.

کودک خواهر یا برادری ندارد که با آنها وقت بگذارند. مادر و پدر هم معمولا در دنیایی جداگانه سیر می‌کنند و حتی اگر هم بخواهند، نمی‌دانند چطور می‌توانند به طور موثر با فرزندشان وقت بگذرانند و اگر نتوانند این کار را انجام بدهند، کودک انها منزوی‌تر و تنهاتر خواهد شد.

کودکانی که تا این حد تنهااند، اعتماد به نفس کافی برای برقراری ارتباط‌های دوستانه با دیگر هم سن و سال‌هایشان را هم نخواهند داشت.

سرگرمی‌های خانوادگی که باعث شود افراد خانواده در کنار هم وقت بگذرانند موجب افزایش اعتماد به نفس کودکان خواهد شد. کودکانی که در خانواده فعالیت‌های جمعی را تجربه می‌کنند راحت‌تر می‌توانند خارج از خانه روابط اجتماعی مناسب داشته باشند.

بردگیم‌ها در این میان، به عنوان سرگرمی‌هایی که سن و سال نمی‌شناسند بسیار حائز اهمیت‌اند. اکثر بازی‌های رومیزی به صورتی طراحی شده‌اند که افراد فارغ از اینکه چه سن و سالی دارند به راحتی از آنها لذت می‌برند.

 

حتی خوب است بدانیم که بازی فکری تک نفره هم طراحی شده اند تا افراد از کسالت خارج شوند. شما میوانید با کلیک بر روی لینک زیر با بازی های تک نفره آشنا شوید.

بازی فکری تک نفره

بردگیم ها ذهن را قوی می‌کنند و مغز را ورزش می‌دهند

این که مدام در حال تجزیه و تحلیل و نقشه و حساب و کتاب کردن باشید، مسلما ذهنتان را ورزش خواهید داد. ذهن هم مثل بدن است. با ورزش قوی‌تر می‌شود.

بازی‌های رومیزی که معمولا فکری هستند، به خوبی می‌توانند ذهن را به چالش بکشند و آن را تحت تاثیر قرار بدهند.

هنگام انجام بازی‌های رومیزی شما باید چیزهایی را به خاطر بسپارید، تصمیماتی بگیرید که پیامدهای مناسب داشته باشند، به رفتارهایی که انجام می‌دهید و رفتارهایی که در رقیبهایتان می‌بینید فکر کنید و استراتژی‌های مختلف را تجزیه و تحلیل کنید.

به همین خاطر است که بازی‌های فکری، حافظه را تقویت می‌کنند، باعث بهبود قدرت تفکر می‌شوند، سرعت انتقال اطلاعات را در مغز افزایش می‌دهند و در یک کلام، ذهن ما را قوی می‌کنند.

این مسئله در سنین پایین باعث هوشیارتر شدن کودکان و در سنین بالا باعث جلوگیری از مشکلات ذهنی ناشی از کهولت سن خواهد شد.
همچنین باعث می‌شود قدرت توجه و تمرکز در افراد بهتر شود.

تمرکز و توجه ربطی به هوش ندارد. خیلی از افراد هستند که از هوش بالایی برخوردارند ولی به خاطر نداشتن توجه و تمرکز نمی‌توانند از آن بهره ببرند. در نتیجه تمرکز و توجه در صورتی که بالا برود، افراد بهتر می‌توانند از هوش و نبوغشان استفاده کنند.

 

بردگیم

 

رفتارهای مثبت هنگام بازی های رومیزی در ما تقویت می‌شود

بردگیم‌ها و قوانین آنها و اصلا روندی که در همه آنها به صورت مشترک وجود دارد سرتاسر نکات ریزی را در بر دارند که روی رفتارهای ما تاثیر مثبت می‌گذارند. در هر سن و سالی می‌توان رفتارهای مثبت را بوسیله بازی های فکری و رومیزی بهتر کنید.

یاد می‌گیرید صبر کنید. صبر کردن برای این که نوبت بازی شما بشود، برای اینکه موقع پیاده سازی نقشه‌تان فرا برسد و صبر کردن اینکه فراز و نشیب‌های بازی را پشت سر بگذارید و آن را به پایان برسانید.

یاد می‌گیرید که بعد از هر شکست ناامید نشوید و بعد از پیروزی به خودتان مغرور نشوید. شکست و پیروزی همیشه در پی هم می‌آیند.

چیزی که شما را می‎تواند به یک پیروز میدان تبدیل کند این است که همیشه در حال بهتر شدن باشید و در جا نزنید. وقتی به خودتان مغرور شوید و دست از تلاش بردارید، همان وقتی است که رقیب شما جام پیروزی را دستتان می‌قاپد.

یاد می‌گیرید که هر جایی قاعده و قانوان خاص خودش را دارد. باید از قوانین پیروی کرد. گرچه می‌توان گاهی بدون توجه به قوانین به هدفی که باید دست پیدا کرد، ولی این دستیابی نه احساس شادمانی به شما می‌دهد و نه از نظر دیگران مورد قبول است.

یاد می‌گیرید که حرف خودتان را در قالب منطق و استدلال به دیگران بزنید و حرف‌های منتطقی دیگران را به راحتی قبول کنید. جایی برای حرف زور و بدون منطق نیست.

 

اهمیت بازی فکری-

 

اگر سلامت روان مهم است، پس بردگیم‌ها هم مهم هستند

همه تاثیراتی که در بالا ذکر کردیم، روی کیفیت زندگی ما تاثیر دارند. هر چه کیفیت زندگی بهتر باشد، سلامت روان هم بهتر خواهد بود.

این که ذهن ما بهتر کار کند و در نتیجه بتوانیم در دنیای واقعی بهتر تصمیم بگیریم و بهتر کارهایمان را انجام بدهیم، این که اعتماد به نفس بیشتری داشته باشیم و بهتر بتوانیم با دیگران ارتباط برقرار کنیم و بهتر بتوانیم کارهایی که از دستمان بر می‌آید را انجام بدهیم، این که روابط اجتماعی بهتری داشته باشیم و رفتارهای اجتماعی مناسب‌تری از خود نشان بدهیم و بتوانیم دیگران را بهتر و بهتر درک کنیم، همه و همه باعث می‌شوند از لحاظ روانی، سلامتی بیشتری داشته باشیم.

از طرف دیگر نتایج نشان می‌دهد که بازی با بردگیم‌ها تا حد زیادی میزان استرس و اضطراب را کاهش می‌دهند. افراد هنگام بازی کردن، بهتر می‌توانند نگرانی‌ها و اضطراب‌هایشان را فراموش کنند.

این نشان دهنده ارتباط میان بازی فکری و سلامت روان می باشد.

بازی ها دست به دست هم می‌دهند تا روان سالمی داشته باشیم. جامعه‌ای که تک تک افراد آن روانی سالم داشته باشند، مطمئنا جامعه سالمی خواهد بود. شاید بیشترین اهمیت بردگیم ها هم در همین باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *