بازی فکری در خانه بدون وسیله!!

 

بازی های فکری در خانه برای کودکان می تواند یک موضوع مهم باشد. مطمئنا شما نیز از دوران کودکی خود خاطراتی از بازی های بچگی دارید. کودکی همه ی ما با دنیای بازی ها عجین شده است. چرا که با انجام بازی احساسات متنوعی را تجربه می کرده ایم. احساساتی اعم از: قدرت، پیروزی، شکست، کارگروهی، خوشحالی، ترس، رقابت، هیجان و…

بازی ها به دسته بندی های مختلفی مثل: بازی فکری دورهمی ، فردی، فکری و… تقسیم بندی می شوند. هر کدام از این نوع بازی ها باعث رشد و اعتلای بعد های خاصی از شخصیت کودکان در هر رده سنی می شود. به دلیل اهمیت بازی در پایه گذاری شخصیت کودکان، کمپانی های تولید کننده بازی به صورت کاملا حرفه ای و براساس اصول روان شناختی، به طراحی و ساخت انواع بازی ها میپردازند. در این مقاله سعی داریم تا به بررسی و شرح چگونگی بازی فکری در خانه بدون وسیله و تاثیرات آن بپردازیم.

 

باتیم آموزشی رایاد همراه باشید.

 

تاثیرات بازی فکری بر شخصیت کودک

همان طور که می دانید بازی های فکری به منزله ورزش و تمرین برای مغز هستند. وجود انواع چالش ها در بازی های فکری و پیدا کردن راه حل متناسب با آن چالش باعث تقویت هوش و توانایی کودکان ما می شود. بدن کودکان ما همان گونه که به مروز زمان به تغذیه و فعالیت بدنی احتیاج دارد؛ نیازمند تقویت هوش و توانایی های ذهنی نیز است.

پژوهشگران بر این باور هستند که کودکانی که از انجام انواع بازی های مناسب سن خود محروم اند، بخشی عظیمی از شکل گیری روحی و شخصیتی فردی آن ها در بزرگسالی دچار خلا خواهد شد.

درست است که کمپانی های تولید بازی هر روزه به دنبال تولید محصولاتی متنوع تر هستند اما لازم نیست که برای بازی کردن همیشه به دنبال خرید بازی های گران باشید. شما می توانید با درست کردن بازی فکری درخانه برای کودکان با وسایل ساده نبوغ و خلاقیت فرزند خود را تقویت و فعال کنید. انجام بازی فکری در خانه می تواند برای کودکان بسیار لذت بخش تر از بازی های خریداری شده باشد.

حال اگر این بازی به کمک خود کودک و شما به عنوان والدین آماده شود تاثیرات مثبت بیشتری خواهد داشت. یکی از دستاورد های با ارزش در بازی با کودک را ایجاد ارتباط عاطفی و دوستانه میان فرزندان و والدین را می توان برشمرد.

 

اگر علاقه مند به انواع بازی های رومیزی هستید و به دنبال یک سرگرمی فوق العاده برای ایام فراغت خود هستید، برای آشنایی بیشتر و دسترسی به انواع بازی های فکری بر روی لینک بازی فکری بزرگسالان کلیک نمایید. 

 

بازی فکری در خانه

 

ویژگی های مهم در انتخاب بازی فکری

انتخاب یک بازی فکری خوب و مناسب از اهمیت زیادی بر خوردار است. درست است که انجام بازی فکری برای کودکان اثرات بسیار خوبی دارد اما اگر در انتخاب نوع بازی اشتباه کنیم مشکلاتی را به همراه خواهد داشت. در ادامه مواردی را که در انتخاب بازی فکری و یا طراحی یک بازی فکری در خانه با وسایل ساده به شما کمک می کند، مطرح خواهیم کرد:

توجه به سن کودک

اولین و مهم ترین گزینه در انتخاب، توجه به سن کودک می باشد. شما باید با توجه به سن و توانایی های کودک خود به دنبال بازی مناسب باشید. کودکان در هر سنی توانایی ها و قابلیت های متفاوتی دارند و باید با توجه به این موضوع به دنبال بازی مخصوص به همان سن باشیم.

توجه کردن به سختی بازی

توجه به آسان بودن و سخت بودن بازی یکی دیگر از نکات مهم در انجام بازی فکری در خانه برای کودکان است. بازی ها نباید به گونه ای انتخاب شوند که بیش از حد ساده و یا بیش از حد سخت باشند. کودک در هر دو صورت از بازی کردن لذت نخواهد برد. توجه نکردن به این موضوع کودک را از بازی کردن به سرعت دور می کند. زیرا آسان بودن موجب از بین رفتن جذابیت و سخت بودن باعث خستگی و کلافگی کودک می شود.

خلاقیت در طراحی بازی

همیشه به دنبال بازی هایی باشید که کودک شما در حین بازی فقط بیننده نباشد. بازی باید کودک شما را به چالش کشیده و باعث برانگیختگی خلاقیت او شود. این نوع بازی ها می تواند تاثیرات زیادی در رشد فکری کودک شما داشته و خلاقیت او را افزایش دهد.

لذت بخش بودن بازی

شاید لذت بخش بودن بازی یکی از بدیهی ترین موارد در طراحی بازی برای خانه باشد. اما حقیقتا خیلی از والدین در هنگام ساخت بازی فکری در خانه برای کودکان، به این مورد توجه زیادی نمی کنند.

و تنها ایجاد یک بازی برای سرگرمی کودک را در نظر می گیرند. ولی کودک باید از بازی لذت ببرد و تا زمانی که این حس درون کودک وجود داشته باشد تاثیرات مثبت دیگر نیز بر روی شخصیت کودک اثرگذار خواهند بود.

طراحی بازی مشارکتی

سعی کنید به سراغ بازی هایی بروید که روحیه همکاری و مشارکت را در کودک شما فعال کند. ممکن است خیلی از بازی های انفرادی برای کودکان لذت بخش باشد ولی حتما به انتخاب بازی هایی مشارکتی اهتمام بورزید. روحیه همکاری و موفقیت یا شکست دسته جمعی باید از کودکی در شخصیت کودک ایجاد شود.

 

بازی فکری در خانه

 

بازی به صورت قصه گویی

کودکان جذب قصه می شوند. اکثر کودکان از شنیدن قصه و تصویر سازی همراه با آن لذت می برند. به همین دلیل سعی کنید با طراحی بازی های قصه محور، قدرت تصویرسازی کودک خود را بالا ببرید. در ضمن این نوع بازی ها به دلیل اینکه در تخیل کودک شما جای باز می کند باعث می شود اون خلاق تر بوده و شرایط را برای خود در ذهن ترسیم کند.

به همین منظور داشتن دقت بالا در این مورد می تواند باعث رشد خلاقیت و قوه تخیل کودک شما باشد. در ضمن باید توجه داشته باشید که قصه هایی را انتخاب کنید که با توجه به سن فرزند شما باشد تا او به راحتی بتواند با آن ارتباط برقرار کند.

ساخت بازی فکری در خانه

در این قسمت ما درباره چگونگی ساخت و ایجاد بازی فکری در خانه برای کودکان مطالبی را بیان می کنیم. پس همراه ما باشید:

 

  • برای آموزش رنگ از کودک خود بخواهید با توجه به برگه ها و فوم های رنگی که در زمین قرار داده اید اسباب بازی های خود را جدا کند. با این روش قوه تشخیص رنگ او را افزایش می دهید.

 

  • با استفاده از یک جعبه مقوایی و تعدادی نی پلاستیکی برای کودک خود جاده و خیابان بسازید! نی ها را به صورت پیچ در پیچ در کف جعبه چسبانده و مسیری پر چالش را طراحی کنید. حال از کودک خود بخواهید تا نزدیک ترین مسیر را پیدا کند. این بازی باعث فعال شدن قدرت حل مسئله در کودک شما می شود.

 

  • به کمک یک کاغذ رول و چسب رنگی و ماژیک یک بازی هیجان انگیز بسازید! اگر کودک شما در سنی است که برای یادگیری اعداد و شکل آن ها آمادگی دارد از این روش استفاده کنید. اعداد را از 1 تا هر عددی که کودک شما یاد گرفته است را با یک ترتیب خاصی بر روی کاغذ بنویسید. حال از کودک خود بخواهید تا اعداد را به ترتیب شمارش با چسب نواری به هم وصل کند.

         همچنین می توانید این اعداد را به صورت اعداد جفت بنویسید. مثلا هر عدد را چند بار تکرار کنید و از کودک بخواهید اعداد شبیه را با ماژیک به هم وصل کند.

  • ساخت مسیر های منحنی و یا صاف با کمک چسب رنگی، یکی دیگر از بازی مهیج است. در این بازی کودک شما باید با حفظ تعادل در شرایط خاص مثل نگه داشتن چیزی در دستانش یا به حالت لی لی مسیر را طی کند. همچنین می توانید با قرار دادن جایزه در مسیر و با ایجاد ایستگاه سوال و جواب بازی را هیجان انگیز تر کنید.

 

بیشتر بخوانید:  بازی با وسایل دور ریختنی 

 

بازی فکری در خانه

 

حرف آخر

هر آنچه که در کودکی به فرزندان خود آموزش می دهیم اندوخته ای با ارزش برای زندگی در بزرگسالی آن ها خواهد بود. کودکانی که در این دوره به درستی مراحل شخصیت سازی خود را طی کنند در بزرگسالی آسیب کمتری می بینند. در این مقاله تلاش کردیم با توضیح تاثیرات طراحی و ساخت بازی فکری در خانه برای کودکان و هم چنین استفاده از وسایل ساده برای طراحی بازی به شما عزیزان کمک کنیم.

بازی های زیادی است که شما می توانید با مشارکت فرزند خود انجام دهید. سعی کنید در این نوع بازی ها فرزند خود را تشویق کرده و به او اعتماد به نفس دهید. تشویق های شما و اطرافیان کودک می تواند به رشد اعتماد به نفس او نیز کمک کند. امیدواریم مقاله فوق مورد توجه بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.