12 بازی برای شب یلدا

یلدا شبی به یاد ماندنی برای هر ایرانی است. دورهمی های شب یلدا از ماندگار ترین خاطرات برای همه ما به شمار می رود. در این شب تمامی اعضای خانواده و فامیل در کنارهم جمع می‌شوند و طولانی‌ترین شب سال را جشن می‌گیرند. در این مقاله قصد داریم چند نمونه از بازی های شب یلدا را به شما معرفی کنیم .این موارد از پرطرفدارترین بازی های شب یلدا به شمار می روند. انجام این بازی های جذاب در کنار سرگرمی های شب یلدا باعث می شود تا شب یلدای امسال به یاد ماندنی‌تر برگزار شود.

باتیم آموزشی رایاد همراه باشید.

بازی های شب یلدا

بازی های فکری جز مهیج ترین بازی ها در هر گروه سنی است. بازی های فکری علاوه بر ایجاد شور و نشاط، مزیت های فراوانی نیز به دنبال دارد. از مزیت های مهم بازی های فکری می توان به تقویت حافظه، تمرکز، برنامه ریزی و سرعت در حل چالش ها نام برد. برای بازی های فکری مانند همه محصولات سرگرمی بازه سنی مشخصی تعریف شده است.

خیلی مهم است که کودکان و نوجوانان بازی های فکری مربوط به سن خود را انجام دهند. شما می توانید در دورهمی های خود بازی هایی را انتخاب کنید که محدودیت سنی نداشته باشند. به شما پیشنهاد می‌شود بازی های رومیزی که در ادامه معرفی می‌شود را به عنوان بازی برای شب یلدا انتخاب نمایید.

بازی های فکری پیشنهادی مناسب برای بازی های شب یلدا اعم از: بازی فکری کاپوچین، استوژیت، جالیز، رامودیس و …می توان نام برد. در ادامه توضیحی مختصری از هر کدام از این بازی ها خدمت شما عزیزان ارائه می شود.

1.بازی فکری جالیز

بازی جالیز یک بازی به شدت رقابتی محسوب می شود. همان گونه که از اسم بازی مشخص است این بازی به یک مزرعه تشبیه شده است. به طوری که شما در کنار خانواده می توانید به عنوان یک سرگرمی شب یلدا از آن استفاده کنید.

نوع این بازی فکری که می توان از آن به عنوان یک بازی شب یلدایی خاص نام برد به این صورت است که شما باید در هر مرحله کاشت و بازار و خرید محصول هوشمندانه عمل کرده تا بتوانید امتیاز بیشتری کسب کنید.

این بازی به شدت اقتصادی و رقابتی است و نیازمند تمرکز و قدرت ذهن خوانی می باشد. ویژگی های مختلفی مثل خرید کود و تراکتور و… در بازی تعریف شده است که با مطالعه دفترچه راهنما به راحتی با روند بازی آشنا خواهید شد.

 

جالیز از بازی های شب یلدا

اگر به دنیال یک سرگرمی و بازی برای شب یلدا خانواده خود هستید، بازی فوق العاده جالیز را به هیچ عنوان از دست ندهید.

2.بازی فکری استوژیت

یکی دیگر از سرگرمی های شب یلدا می تواند بازی فکری استوژیت باشد. استورژیت از آن دسته بازی های فکری است که محدودیت سنی نداشته و از کودکان ۸ سال بالا می توانند این بازی را انجام دهند. در این بازی تعدادی کارت تعریف شده است که بر روی آن تصاویر خاصی کشیده شده است. به طور کلی این بازی براساس قدرت تخلیل و قصه گویی می باشد. هر بازیکن به ترتیب با توجه به کارتی که دارد باید قصه ای تعریف کند.

این قصه باید به گونه ای مطرح شود که به تصویر درون کارت مربوط باشد. در ادامه، کارت قصه گو با سایر کارت ها قاطی شده و سایرین باید کارت قصه گو را پیدا کنند و طبق توضیحات دفترچه راهنما امتیازدهی انجام گیرد. شخص قصه گو می تواند از داستان های دیگر، آهنگ ، شعر و ضرب المثل ها الهام بگیرد.

 

بازی شب یلدا - بازی استوژیت

3.بازی فکری اولون

بازی فکری اولون یکی از بازی های دورهمی بسیار جذاب و هیجان انگیزی است که حتما خوشتان می آید. مهم ترین چیزی که در این بازی مورد توجه واقع می شود تقویت احساس وفا داری قلبی و آن هم به گونه ای پنهانی و در خفا است. همچنین تقابل دو گروه کلی تعریف شده در گیم پلی این بازی زیبا که شامل گروه نیکی و گروه شر است نیز بر جذابیت آن بسیار افزوده است.

بازیکنان حاضر در این بازی در هر موقعی که بخواهند می توانند ادعا های مختلفی داشته باشند. داشتن توانایی های برتر در زمینه ی استدلال و منطق و نیز حافظه ی قوی می تواند به یک گروه برای پیروز شدن بسیار کمک کننده باشد. اگر می خواهید یک بازی پر هیجان و با چالش های خاص و ویژه را تجربه کنید، بازی آوالون را از دست ندهید.

بازی رومیزی اولون یک بازی جذاب سبک جاسوسی و مخفی است. در آن دو گروه مختلف از بازیکنان در گروه های خیر و شر با یکدیگر به رقابت می پردازند. مهم ترین ویژگی این بازی جذاب لزوم استفاده از منطق و استدلال برای پیشبرد اهداف در بازی و در نهایت رسیدن به پیروزی است.

 

بازی های خانوادگی شب یلدا

4.بازی فکری آخرین ایستگاه

بازی فکری آخرین ایستگاه در سبک بازی های دورهمی و مهیج نقش مخفی می باشد. بازی آخرین ایستگاه با هدف پرورش مهارت های اجتماعی و قدرت تصمیم گیری و ریسک پذیری به عنوان یک سرگرمی جذاب برای دورهمی های دوستانه و خانوادگی طراحی شده است.

سناریوی بازی فکری آخرین ایستگاه از این قرار است که یک آدم خفن و حرفه ای به اسم مروان خان متواری شده و به سمت سوادکوه مازندران فرار کرده و پلیس هم به دنبال اوست.
بالاخره بعد از کشمکش های زیاد ماموران پلیس او را دستگیر کرده و قصد دارند برای محاکمه او را با قطار به تهران بیاورند اما خبردار می شوند در راه کوه ریزش کرده و قطار مجبور است مدتی در ایستگاه بین راهی منتظر بماند.
حالا اینکه چرا کوه ریزش کرده؟ یا اصلا چه عامل اصلی سبب ریزش کوه شده تا مروان خان فرصت فرار یابد هنوز معلوم نیست! توقف قطار و اتفاقات این بازی معمایی ، تعیین کننده و جهت دهنده بازی خواهد بود. این بازی برای سنین 10 سال به بالا و جمع های 5 تا 12 سال بسیار مناسب است.
بازی دورهمی شب یلدا - بازی آخرین ایستگاه

5. بازی فکری جنگل مخوف، یک پیشنهاد فوق العاده برای شب یلدا

به جرات می‌توان گفت که بازی جنگل مخوف یکی از مهیج‌انگیزترین بازی های کارتی برای شب یلدا است که شور و هیجان، رقابت و سرگرمی را برای شما به ارمغان می‌آورد.

بازی جنگل مخوف یک بازی به شدت غیرقابل پیش‌بینی است که نتیجه بازی تا آخرین لحظه قابل تغییر است.  اگر عاشق هیجان هستید و به موضوعات ماورایی علاقه دارید بازی فکری جنگل مخوف را از دست ندهید. روند بازی و قوانین آن بسیار ساده و در عین حال جذاب و مهیج می‌باشد، کارت های بازی جنگل مخوف شما را در طول بازی به چالش می‌کشانند طوری که هیجان، دلهره و استرس را همزمان تجربه خواهید کرد.

در این بازی جذاب بازیکنان با مجموعه‌ای از کارت‌ها سروکار دارند که باید با جمع‌آوری کارت‌های خاص امتیاز کسب کنند. در این بازی برای شب یلدا 32 کارت با شخصیت‌های مختلف وجود دارد که هر یک از آن‌ها دارای ویژگی و عملکردهای منحصربه فردی هستند که روند بازی را تحت تاثیر قرار می‌دهند و بازیکنان را به چالش می‌کشند.

 

بازی های شب یلدا

 

6.بازی فکری کاپوچین

بازی فکری کاپوچین را می توان یک بازی محبوب و هیجان انگیز دانست. این بازی شامل یک زنگ، تعدادی لیوان و کارت های تصاویر است. در این بازی به هر بازیکن ۵ لیوان رنگی داده می شود و یک نفربعد از بُر زدن کارت تصاویر یک کارت را انتخاب می کند.

شرکت کنندگان باید لیوان های رنگی که در اختیار دارند را مطابق با ترتیبی که درون کارت تصاویر درج شده، بچینند. بازیکنی که زودتر لیوان ها را بچیند باید زنگ را به صدا دربیارد و آن کارت تصویر به عنوان امتیاز مال او می شود.

در انتهای بازی هر بازیکنی که تعداد بیشتری کارت تصویر داشته باشد برنده بازی است. این بازی به شدت جذاب و نیازمند سرعت عمل بالا است. اگر به بازی های سرعتی با تمرکز بالا علاقمند هستید کاپوچین می تواند یکی از انتخاب های شما برای بازی های شب یلدا باشد.

 

بازی شب یلدا - مسابقه شب یلدا برای کودکان - بازی فکری کاپوچین

اگر در خانواده و اعضای فامیل شما کودکان بسیاری حضور دارند می‌توانید با استفاده از بازی کاپوچین می‌توانید یک مسابقه شب یلدا برای کودکان ترتیب دهید و هیجان و شادی را در این شب به اوج برسانید.

 

7.بازی فکری رامودیس

بازی فکری رامودیس می تواند یک انتخاب خوب برای بازی شب یلدا باشد. این بازی محدودیت سنی نداشته و همه گروه های سنی می توانند به انجام بازی بپردازند. این بازی برای شش نفر طراحی شده است. به هر شش نفر یک دسته کارت ۹ تایی رنگی و یک مهره به همان رنگ داده می شود. این کارت ها شامل تعدادی تصاویر با حضور گرگ، سگ و گوسفندان است.

بازیکن ها در ابتدا کارت هایی یکسان در دست دارند. هر بازیکن با استراتژی خود از کارت ها استفاده می کند تا بتواند کارت بیشتر و امتیاز بیشتری جمع کرده و مهره خود را در صفحه بازی به جلو حرکت دهد. در این بازی کارت گرگ، گوسفندان را شکار می کند. همچنین سگ ها گرگ ها را فراری داده و گوسفندان را جمع می نمایند. قدرت ذهن خوانی به شما کمک می کند که در این بازی برنده باشد.

 

بازی های شب یلدا- بازی فکری رامودیس

بازی های دورهمی شب یلدا

در شب یلدا می توانیم به انجام بازی های دورهمی بپردازیم. بازی های دورهمی اصولا به ابزار خاصی واسه بازی کردن احتیاج ندارند. این بازی ها به شدت باعث شور و نشاط شده و لحظاتی دلنشین را برای ما به ارمغان می آورند.

از مزیت های دیگر این نوع بازی ها تقویت روابط عاطفی بین اعضای خانواده در هر گروه سنی می توان اشاره کرد. در ادامه تعدادی از این بازی ها را نام برده و به اختصار توضیح خواهیم داد:

1.پانتومیم، بازی خانوادگی شب یلدا

یکی از پر طرفدار ترین بازی ها در سال های اخیر را بازی پانتومیم می توان نام برد . افراد در این بازی به دو گروه تقسیم می شوند. به نوبت هر شخص برای اعضای تیم خود کلمه ای را اجرا خواهد کرد و هم تیمی های او باید کلمه را در زمان تعیین شده حدس بزنند تا تیم امتیاز کسب کند.

کلمه های انتخابی توسط تیم حریف و یا از طریق اپلیکیشن هایی که وجود دارد انتخاب می شود. همچنین می توانیم قبل از بازی تعدادی کلمه روی کاغذ نوشته و درون ظرفی قرار دهیم و شخص به صورت اتفاقی یک کاغذ را انتخاب کرده و بازی را اجرا کند.

 

سرگرمی های شب یلدا - پانتومیم

2.جرات یا حقیقت

جرات و حقیقت یکی از نام آشنا ترین بازی ها به شمار می رود.در این بازی می توان با استفاده از یک بطری یا روش های دیگر، افراد را به صورت تصادفی برگزید. شخص انتخاب شده باید بین جرات و حقیقت یکی را انتخاب کند.

اگر جرات را انتخاب کند باید کاری گفته می شود را انجام دهد و اگر حقیقت را انتخاب نماید باید به سوالی که پرسیده می شود صادقانه پاسخ دهد. این بازی بین نوجوانان طرفدار زیادی دارد و می تواند یک انتخاب خوب برای بازی شب یلدا باشد.

3. مافیا، ثابت‌ترین بازی شب یلدا

این بازی برای کسانی که اهل بلوف زدن و بحث و گفتگو هستند بسیار مناسب است. نقش های مختلفی برای این بازی تعریف شده که ۴ نقش اصلی را می توان مافیا، شهروند، دکترو کارآگاه معرفی کرد.

همه این نقش ها به صورت تصادفی انتخاب می شوند. یک نقش دیگری هم در این بازی وجود دارد به نام گاد یا خدا که خدا در این بازی حکم ناظر را دارد و زمانی که شب اعلام می شود سوالاتی مطرح می کند؛ مثلا در شب که همه افراد به اصطلاح به خواب می روند از مافیا می خواهد که چشم هایشان را باز کنند و با اشاره نشان دهند که چه کسی را می خواهند بکشند.

سپس از دکتر می خواهد که به اون بگوید چه کسی را می خواهد نجات دهد. در این بازی شهروندان قصد زنده ماندن و مافیا قصد کشتن شهروندان را دارند.

 

مافیا بازی شب یلدا

4.شعر یادت نره

بازی شعر یادت نره از بازی های شب یلدا و هرگونه دورهمی ها به شمار می رود. در این بازی افراد باید ادامه شعر مطرح شده را اجرا کنند تا بتوانند امتیاز کسب کنند.این شعر ها به صورت کاملا تصادفی و از همه سبک های موسیقی انتخاب می شود.

شما می توانید در این بازی به شیوه پانتومیم عمل کرده و یک سری شعر را از قبل انتخاب کنید یا از اپلیکیشن های مربوط به این بازی ها کمک بگیرید. افرادی که حافظه خوبی داشته باشند و همچنین اهل موسیقی باشند برنده این مسابقه مفرح و هیجان انگیز خواهند بود. این بازی به می تواند در شب های یلدای امسال که همه در منزل و به تنهایی جشن میگیرند مناسب باشد.

در این بخش تلاش شد تا تعدادی از بازی های دورهمی به صورت مختصر شرح داده شود. بازی های متنوع و زیادی برای بازی های شب یلدا مثل: چشمک، صندلی بازی، اسم فامیل، مشاعره، نخند ، نقاشی با چشم بسته، ماست خوری و … را می توان نام برد.

 

5.بازی بغلی بگیر!

بازی قدیمی و نوستالژی بغلی بگیر یکی از بازی های مهیج و خنده داری است که پیشنهاد جالبی برای جمع های دوستانه است. این بازی محدودیت سنی و نفرات بازیکن ندارد و با هر سن و تعدادی قابل اجراست.

روش انجام بازی: بازی با گفتن جمله بغلی بگیر و با حرکت یک دست از نفر اول آغاز می شود و تا آخرین نفر ادامه می یابد.

نفر اول: بغلی بگیر! نفر دوم: چیو بگیرم ؟
نفر اول: یک کلافه رو! نفر دوم: چیکارش کنم؟
نفر اول: بده بغلی! نفر دوم: بغلی بگیر! وتا آخرین نفر به همین ترتیب ادامه دارد و در هر دور یک کلاف( حرکت یک دست، و یا پا و…) به بازی اضافه میشود. بازی تا جایی ادامه پیدا می کند که یک نفر از بازی حذف شد.

6. اسم فامیل، نوستالژی‌ترین سرگرمی شب یلدا

بازی اسم و فامیل یکی از قدیمی‌ترین بازی های شب یلدا می‌باشد که هیچوقت خسته‌کننده نمی‌شود و همواره مورد استقبال اعضای خانواده واقع شده است. اگر به دنبال شادی، نشاط و هیجان مضاعف در این شب هستید. به هیچ عنوان بازی ساده اما مهیج اسم فامیل را از دست ندهید.

 

حرف آخر

از بازی های شب یلدا می توانید در برگزاری مسابقات جشن یلدا مدارس ایده بگیرید، اما همانطور که در مقدمه مقاله اشاره شد به دلیل وجود شرایط کرونا و اهمیت رعایت فاصله اجتماعی، یلدای امسال مثل سال های گذشته نخواهد بود. لذا جشن یلدای مدارس نیز به صورت یلدای مجازی برگزار خواهد شد.

ما می توانیم امسال حتی با تعداد نفرات کمتر اما با انجام بازی های مناسب شبی خاطره انگیز را رقم بزنیم. در این مقاله تلاش کردیم تا با معرفی چند نوع از بازی شب یلدا و سرگرمی های شب یلدا به شما برای داشتن یک شب خاص و زیبا کمک کنیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *