دفتر رابط

امروزه والدین تمایل دارند که از تمام فعالیت‌های مهم فرزندانشان در مدرسه با خبر بوده و وضعیت درسی آنها را تحت کنترل ونظارت کامل خود داشته باشند. اما مشغله‌های زندگی شهری و شاغل بودن به صورت تمام وقت این فرصت را از آنها گرفته است.

از آن جایی که اهمیت ارتباط اولیا و مدرسه و تاثیر آن بر رشد تحصیلی و شخصیتی دانش‌آموز بر هیچ کس پوشیده نیست، دفتر خاصی برای این کار تعبیه گشته که به آن دفتر رابط یا دفتر روزنگار می‌گویند. اما این دفتر چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

دفتر رابط چیست؟ چرا باید از دفتر رابط استفاده کرد؟

دفتر رابط یکی از مهم‌ترین لوازم کمک آموزشی در مدارس است که برای برقراری ارتباط مستقیم و مستمر با والدین استفاده می‌گردد. این دفتر که توسط معلم و والدین پر می‌شود، در انتقال اطلاعات مهم به پدر و مادر و معلم نقش مهمی دارد. زیرا از مراجعه حضوری و تلف شدن وقت با ارزش معلم و خانواده دانش آموز جلوگیری می‌کند.
با این حال باید توجه داشته باشید که این دفتر نمی‌تواند جایگزین تمام ارتباطات لازم بین مدرسه و اولیا گردد و در برخی از موارد مراجعه حضوری و رودررو با عوامل مدرسه اجتناب ناگزیر است.

نکاتی که در دفتر رابط توسط معلم و اولیا می‌تواند درج شود عبارتند از:

 • درج نمرات کسب شده در امتحانات و پرسش‌های کلاسی
 • ثبت رفتارهای مثبت و منفی اخلاقی دیده شده در دانش‌آموز
 • در میان گذاشتن شرایط خاص خانه برای درک بیشتر دانش‌آموز در مدرسه
 • درج نحوه انجام تکالیف و فعالیت‌های درسی دانش‌آموز در خانه
 • در میان گذاشتن مواردی که معلم یا والدین احساس می‌کنند که هر دوطرف باید از آن خبر داشته باشند.

 

دفتر رابط

دفتر رابط خوب چه ویژگی‌ هایی دارد؟

یک دفتر رابط خوب می‌بایست به مواردی که به صورت روزانه توسط دانش‌آموزانجام می‌شود نظم و ساختار ببخشد و امکان نظارت و کنترل مستمردر برخی از موارد مهم را به والدین و مدرسه بدهد.

انواع مختلفی از دفتر رابط یا روزنگار در بازار وجود دارد که این تنوع می‌تواند باعث سردرگمی در انتخاب یک دفتر رابط خوب و کارآمد ‌شودبه همین دلیل تصمیم داریم در این قسمت ویژگی‌های یک دفتر رابط خوب را به شما معرفی کنیم:

 • کیفیت بالا

از آن جایی که این دفتر به طور مستمر از خانه به مدرسه و از مدرسه به خانه منتقل می‌شود، در هنگام خرید دفتر رابط باید توجه ویژه‌ای به کیفیت بالای جنس برگه‌ها و چاپ آن شود. کیفیت پایین برگه‌ها باعث پاره شدن دفتر و از دست دادن کارایی آن می‌گردد.

 • دفترسیمی باشد

دفتر‌های سیمی برای دانش‌آموزان از جذابیت بیشتری برخوردار است زیرا استفاده آن از دفترهای منگنه‌ای راحت‌تر بوده و نوشتن در آن لذت‌بخش‌تر است.

 • سبک و کم حجم

مطمئنا استفاده از دفتر‌رابط سبک، حمل و نقل آن را برای دانش‌آموزان آسان‌تر می‌کند. از آن جایی که این دفتر برای مقطع ابتدایی استفاده می‌شود، کم وزن بودن آن، موردی مهم برای والدین است.

 

دفتر روزنگار

 

 • رنگارنگ و کودکانه باشد

مطالعات مختلف انجام شده به وضوح نشان دهنده تاثیر رنگ بر بخش خلاقیت، بهره وری و یادگیری مغز می باشد. کودکان می توانند حساسیت بیشتری نسبت به رنگ داشته باشند. به همین دلیل یک دفتر رابط زیبا و رنگارنگ می‌تواند علاوه بر کاهش خستگی چشمان معلم و والدین، برای دانش‌آموزان نیز جذاب به نظر برسد و پر شدن آن توسط معلم و والدین خود را جدی‌تر بگیرند.

 • استفاده از جداول مختلف کاربردی

بهتر است هر یک از موضوعاتی همچون موارد انضباطی، حضور و غیاب، نمرات امتحانی، زمان پس دادن کتاب‌های امانتی و… برای خود جدول خاصی داشته باشند تا دفتر رابط نظم خاصی به خود بگیرد و چک کردن آن راحت‌ و لذت‌بخش‌تر گردد.

 • در بر داشتن کارهای روزانه

برخی از دفتر‌های روزنگار قسمتی از صفحه هر روز را به کارهای روزانه‌ای که باید توسط دانش‌آموز انجام شود اختصاص می‌دهند. این قسمت که می‌تواند توسط دانش‌آموز نیز تکمیل شود، باعث همکاری دانش‌آموز در انجام دفتر رابط و افزایش حس مسئولیت پذیری می‌گردد.

مسواک زدن کودک، به موقع خوابیدن و بیدار شدن، انجام به موقع تکالیف و … از جمله مواردی است که در این قسمت جای می‌گیرند.

 

دفتر رابط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *