دفتر روزنگار ( دفتر رابط )

دفتر روزنگار ابزاری راحت و همیشه در دسترس برای ارتباط مستمر بین مدرسه و خانه است.  بخش عظیمی از ارتباط مدرسه با خانه از طریق دفتر روزنگار دانش آموز رخ می‌دهد. در این دفتر بستری برای آگاهی اولیا و معلمان از وضعیت آموزشی، انضباطی، تربیتی و نظارت بر فعالیت دانش‌آموزان مهیا شده است. اگر به دنبال پیشنهادی ارزان و با کیفیت برای برقراری ارتباط با والدین هستید می‌توانید با ما تماس بگیرید.

قیمت این محصول آمورشی 50  هزار تومان است، شما می‌توانید برای خرید دفتر روزنگار ( دفترچه دوستی ) که با تخفیف ویژه مدارس در سایت رایاد قرار گرفته است به شماره 09107761132 در واتساپ پیام بفرستید یا به همین شماره پیامک ارسال نمایید.

دفتر رابط دانش آموز یکی از ضروری‌ترین اقلام مدرسه می‌باشد که زمینه را برای بهبود کنترل و نظارت بر عملکرد دانش آموزان در خانه و مدرسه مهیا می‌سازد. دفتر روزنگار دانش آموز نشانه یک انتخاب مطمئن برای معلمین و مدارس است.

دفترچه رابط نشانه

دفتر روزنگار چیست ؟

 دفتر روزنگار که تحت عنوان دفتر رابط دانش آموز نیز شناخته می‌شود، با هدف ثبت گزارش مجموعه‌ فعالیت ‌های دانش آموزان در مدرسه و خانه طراحی شده است. دفتر رابط همانطور که از نام آن پیداست همانند یک پل ارتباطی بین معلمین و اولیای دانش آموزان ایفای نقش می‌کند. 

در روزنگار دانش آموز یک فضایی برای ثبت فعالیت های دانش آموزان در مدرسه از جمله مشارکت کلاسی، پیشرفت تحصیلی، موارد انضباطی، هدایت تحصیلی و سایر موارد در نظر گرفته شده است. که بدین طریق اولیا در جریان ریز جزئیات عملکرد فرزند خود در مدرسه قرار می‌گیرند. 

علاوه بر موارد فوق این امکان برای اولیای دانش آموزان فراهم شده است که با یادداشت  فعالیت‌های دانش آموزان در دفتر رابط معلم را از میزان ساعات مطالعه، خواب و استراحت و نحوه انجام تکالیف در منزل مطلع سازند.

شرایط خرید دفتر روزنگار :

 • ارسال نمونه به صورت رایگان به سراسر کشور
 • امکان سفارش بدون هیچ پیش پرداختی
 • تسویه حساب به صورت مرحله‌ به مرحله
 • قبول مرجوعی تا سه روز در صورت ایراد محصول
 • ارسال به سراسر کشور
 • تخفیف ویژه مدارس در سایت رایاد

ویژگی‌های دفتر رابط دانش آموز

گروه آموزشی با پیشرفت تکنولوژی و تغییرات عمده در مدارس با بهره جستن از آخرین الگوها و روشهای آموزشی و پژوهشی ایران و سایر کشورها سعی کرده است محصولاتی کاربردی و اثر بخش ارائه کند و نقشی هر چند کوچک در پشتیبانی آموزش مدارس داشته باشد. دفتر روزنگار دانش آموز نشانه یکی از آن محصولات است.  

1. امکان نوشتن تکالیف روز بعد

داخل دفترچه روزنگار تاربخ تعبیه شده و دانش‌آموزان فضایی برای نوشتن تکلیف روز بعد دارند. والدین از روی همین دفتر رابط متوجه می‌شوند که دانش‌آموز چه تکلیفی را برای فردا باید انجام دهد. والدین نیز اگر مشکلی در یادگیری، حل تکلیف یا هر چیز دیگر ببیند می‌توانند در باکسی که مخصوص این کار تهیه شده است آن را یادداشت کنند.

2. فضایی برای ارتباط اولیا و معلمان

علاوه بر این یک فضایی درون این دفترچه روزنگار وجود دارد به نام ارتباط با اولیا، معلم نیز اگر پیشامدی و یا نظری در رابطه با تحصیل دانش آموز دارد می‌تواند برای خانواده او یادداشت کند. این فضا در هر صفحه دفتر رابط ( دفترچه دوستی ) قرار داده شده است.

3. ثبت موارد انضباطی

 نکته دیگر امکان ارتباط حتی بین معاونین مدرسه و والدین دانش‌آموز در این دفترچه رابط است. اگر دانش‌آموز بی‌انضباطی، تاخیری و یا غیبت کند معاون مدرسه در این دفتر یادداشت می‌کند و اولیا می‌توانند این موارد را در دفتر روزنگار دانش‌آموز مشاهده نمایند.

4. امکان سفارشی کردن
به درخواست مدرسه می‌توان طرح روی جلد را سفارشی کرد و خود مدرسه طرح جلد را انتخاب کند. البته بعد از سفارش اسم مدسه شما روی جلد حک می‌شود. حتی امکان سفارش در دو نوع چسبی یا سیمی بر طبق نظر مدرسه وجود دارد.

5. راحت کردن کار پایان ترم معاونان مدرسه
دفترچه رابط  دانش آموز در حکم  نمودار تربیتی و انظباتی دانش‌آموز نیز است. در واقع معاونین هنگامی که  قصد نمره انضباط دادن به دانش‌آموز را دارند به این دفتر مراجعه می‌کنند و عمکلرد او را در کل سال می‌سنجند. یا اگر معاون مدرسه قصد داشته باشد در مورد وضعیت دانش‌آموز با والدین در جلسه اولیا و مربیان صحبت کند می‌تواند از این دفتر استفاده کند.

صفحه دعوت‌نامه، رضایت نامه، ثبت موارد انضباطی، موارد تشویقی و… در این دفتر وجود دارد.

امکانات اختصاصی روزنگار دانش آموز :

 • صفحات تمام رنگی با کیفیت عالی به همراه تصویر
 • دارای جدول سلامت برای ثبت در آغاز سال
 • وجود جدول تاخیر و غیب با تاریخ
 • امکان ثبت ارزشیابی توصیفی هر درس در ماه‌های سال
 • درای جدول ویژه معاونین برای ثبت توضیحات انضباطی
 • دارای محلی برای دریافت و ثبت مهرهای تشویقی
 • برگه برای ثبت تکلیف هر روز و برای تمام روزهای تحصیل
 • وجود صفحه‌های دعوت‌نامه برای دعوت َاولیا به مدراس
 • صفحه رضایت نامه برای بردن دانش آموز به خارج از مدسه

چرا باید از دفتر روزنگار استفاده کنیم ؟

دفتر رابط دانش آموز ویژگی هایی دارد که باعث تسهیل ارتباط و ساختار دادن و نظم دادن به مواردی است که باید به صورت روزانه و یا به صورت مستمر مورد کنترل و ارزیابی قرار گیرند.

از جمله ویژگی‌هایی که باعث می‌شود خرید دفتر روزنگار جزء واجبات یک مدرسه ابتدایی قرار گیرد را در این قسمت خدمتتان بیان می‌کنیم :

 • ایجاد ارتباطی هدفمند بین اولیاء مدرسه و اولیاء دانش آموز
 • آگاهی معلم از روند فعالیت دانش آموز در منزل
 • افزایش و تقویت مسئولیت پذیری و نظم شخصی در دانش آموز
 • آگاهی بیشتر اولیاء دانش آموز از فعالیت‌های درسی و انضباطی فرزندشان در مدرسه
 • کاهش نیاز به مراجعات حضوری توسط اولیاء دانش آموز
 • نظارت، ارزشیابی و کنترل مستمر فعالیت های دانش آموز
 • بالا بردن سطح همکاری خانه و مدرسه

و …

چگونه از دفتر چه رابط بهتر استفاده کنیم ؟

بررسی و تحلیل چگونگی استفاده دانش آموزان و معلمان و اولیاء از دفتر روزنگار دانش آموز نشان می‌دهد که بسیاری از مدارس آنگونه که باید به این دفترچه مفید اهمیت نمی‌دهند و با روش‌های نه چندان صحیح اقدام به استفاده از این دفترچه می‌کنند.

به همین دلیل تصمیم گرفتیم نکاتی که منجر به نتجیه بهتر استفاده از دفتر روزنگار دانش آموز می‌شود را در دو قسمت ” نکات مربوط به معلمان اولیاء مدرسه” و ” نکات مربوط به اولیاء دانش آموزان” را خدمتتان عرض کنیم.

نکات مربوط به معلم ها در استفاده از دفترچه روزنگار

 

– دفاتر روزنگار صرفا برای گله و شکایت طراحی نشده است. اگر فقط گله کنیم حس دانش آموز نسبت به این دفترچه بد می شود. بهتر است تشویق ها و تحسین ها را نیز در دفتر رابط یا همان روزنگار بیان کنید. اینگونه دانش آموزان ترغیب بیشتری برای نشان دادن دفاتر روزنگار به پدر و مادر خود پیدا میکنند.

– از دانش آموزان بخواهیم که از این دفاتر خوب “استفاده” و “ نگهداری ” کنید. برای این منظور میتوانید یک برنامه تشویقی ماهانه یا ترمی داشته باشید و به کسی که بیشترین ارتباط مثبت را با دفتر خود برقرار کرده یا از دفتر خود به خوبی نگهداری کرده است هدیه ای بدهید.

– سعی کنید از بازدید روزانه این دفاتر غافل نشوید. می دانیم که این کار ممکن است زمان بر و خسته کننده باشد ولی نتیجه حاصل از آن ارزشش را دارد. برای راحت تر شدن این کار میتوانید از دانش آموزان نمونه نیز کمک بگیرید. برای جمع آوری دفاتر، چک کردن آنها و در صورت برخورد با نوشته یا نظر یا نکته ای آن دفاتر را به شما انتقال بدهند.

 

نکات مربوط به اولیاء در استفاده از روزنگار دانش آموز

 

– پدران و مادران بهتر است هر روز دفتر روزنگار را چک کنند و در صورتی که معلم پیغامی گذاشته بود به آن پاسخ دهند.

– توجه داشته باشید که کادر مربوط به کارهای شخصی فرزندتان را بایستی پر کنید. میتوانید این کار را بر عهده فرزندتان گذاشته و شما گه گاهی آن را مشاهده کرده و صحت آن را بررسی کنید.

– مسائل آموزشی فرزندتان را پیگیری کرده و آن را در صورت نیاز با مدرسه در میان بگذارید. سعی کنید این ارتباط را به صورت مستمر حفظ کنید.

 

بهترین دفتر روزنگار چه ویژگی هایی دارد ؟

دفاتر روزنگار متعددی در بازار وجود دارند که تفاوت آنها گاهی صرفا در طراحی روی جلد خلاصه شده و گاهی هم به صورت کلی عملکرد دفتر نیز متفاوت می‌باشد.

در این قسمت ویژگی‌هایی که به نظرمان یک دفترچه را به بهترین دفتر روزنگار تبدیل میکند بیان می‌کنیم :

1. طراحی روی جلد دفترچه :

طراحی روی جلد می‌تواند به جذابیت محصول کمک کند. بهتر است برای دختران از طراحی دخترانه و برای پسران از طراحی پسرانه استفاده کنید.

2. طراحی داخلی دفتر رابط :

طراحی داخلی دفتر هم بسیار مهم است. یک سری از دفاتر دارای برگه‌های سیاه و سفید است که استفاده از آن چندان توصیه نمی‌شود.

انواع دیگری از دفاتر هستند که از برگه‌های تمام رنگی استفاده کردند که گزینه جذابی برای استفاده در پایه های پیش دبستانی، اول و دوم ابتدایی محسوب می‌شوند.

حد وسط این دو مدل مدل‌های چاپ 2 رنگ است که علاوه بر رنگ سیاه از یک رنگ دیگر نیز استفاده شده است. این مدل هم از لحاظ قیمت و هم از لحاظ جذابیت در حالت نسبتا بهینه و خوبی قرار دارد.

3. قطع و نوع صحافی دفتر رابط :

قطع دفتر رابط بهتر است که طوری باشد که هم وزن زیادی نداشته باشد و هم به راحتی قابل جا شدن در قسمت های مختلف کیف باشد. از لحاظ صحافی جلد هم می‌توان هم به صحافی “منگنه ” و هم مدل “سیمی” توجه کرد. مدل سیمی هم برای دانش آموزان جذاب تر است و هم راحت تر قابل نوشتن است.

4. فضاهای تعبیه شده برای روزنگار :

طراحی داخلی – گزینه‌های موجود در دفتر روزنگار – یکی از مهم‌ترین مواردی است که کیفیت یک دفترچه را تعیین می‌کند. نکته اول در طراحی دفتر روزنگار فضای کافی برای نوشتن است. بعضی از دفاتر برای کاهش تعداد برگه، کل هفته را در یک صفحه می‌آورند. در صورت عملا دانش آموزی که دست خطی نسبتا درشت دارد چیز خاصی نمی‌تواند در آن فضای اندک بنویسید.

بنابراین فضای مناسب یکی از ویژگی‌ها مهم و کلیدی دفاتر رابط مدرسه است. مساله بعدی وجود چک لیست کارهای روزانه است. مسواک زدن، استحمام، ساعات خواب و بیداری، ساعات مطالعه و … از جمله این چک لیست هاست، وجود چک لیست کمک می‌کند که کار‌های روزانه با دقت و وسواس بیشتری انجام گیرد. استفاده از اشکال و تصاویر جذاب نیز کمک می‌کند که کارکردن با این دفترچه برای دانش آموزان خسته کننده نباشد.

5. جداول کاربردی و مهم در دفترچه دوستی :

یک سری از دفاتر روزنگار در انتهای هر هفته یا هر ماه جداولی برای ارزشیابی عملکرد تحصیلی و انضباطی دانش آموزان در نظر گرفته‌اند. این جدول‌ها برای پیداکردن یک دید کلی از روند پیشرفت یا رشد دانش آموزان بسیار مناسب هستند.

بعضی از دفتر‌ها نیز یک قسمت ویژه برای جداول درسی و انضباطی در انتهای دفترچه تعبیه کرده‌اند. این جداول شامل جدول غیبت یا تاخیر دانش آموز، جدول نمرات ارزشیابی توصیفی، جدول امانت کتاب از کتابخانه و … می‌باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و آشنایی با دیگر محصولات همین حالا می‌توانید با رایاد تماس بگیرید.

4 دیدگاه برای “دفتر روزنگار

 1. ربانی - اصفهان گفته:

  پشتیبان رایاد گفته:
  سلام دوست عزیز
  به واتساپ این شماره 09107761132 پیام بدید.

  سلام این شماره غیرفعال است؟!

  • پشتیبان رایاد گفته:

   سلام دوست عزیز

   در حال حاضر فقط واتساپ این شماره فعال می‌باشد.

 2. نصیرزاده گفته:

  سلام نمونه صفحه از دفترچه رابط دارید که بررسی کنیم و بعد سفارش بدیم؟

  • پشتیبان رایاد گفته:

   سلام دوست عزیز
   به واتساپ این شماره 09107761132 پیام بدید.

دیدگاه‌ها بسته شده است.