دفتر روزنگار ( دفتر رابط مدرسه )

هدف اصلی از تولید دفتر روزنگار ابتدایی ارتباط بیشتر و بهتر مدرسه با اولیاء دانش آموزان دبستان بود که به همین خاطر قبلا به آن دفتر رابط یا دفتر ارتباط مدرسه نیز می گفتند.

البته به وجود آمودن روزنگار و توسعه آن به همین یک هدف محدود نمی شود و اهداف جانبی بیشتری را در بر میگیرد که از جمله مهم ترین آنها می توان به ترویج و توسعه مفهوم نظم در بین دانش آموزان اشاره کرد.

دفتر روزنگار چیست ؟

دفتر روزنگار یک دفترچه کوچک است که روزهای مختلف هفته به همراه تاریخ آن روز – در همان سال – در آن آورده شده است و جایی برای نوشتن موارد مختلف تعبیه شده است. دفترچه روزنگار یا همان دفتر رابط مسئولیت تسهیل ارتباط معلم ( یا کارکنان مدرسه ) با اولیاء دانش آموزان را دارد. به عنوان مثال نمره امتحان درس ریاضی که از دانش آموز گرفته شده است برای اطلاع والدینش در آن درج میشود. و اگر مادر یا پدر دانش آموز نظر یا نکته ای راجع به فرزندشان داشته باشند می توانند از طریق همان دفترچه با معلم در میان بگذارند و جواب بگیرند.

کار دیگری که دفتر رابط یا روزنگار انجام می دهد این است که کارهای روزانه و شخصی دانش آموز را نظم می بخشد. یعنی دراکثر دفاتر روزنگار که امروز در بازار وجود دارد قسمتی برای کارهای شخصی دانش آموز از جمله مسواک زدن، ساعت خواب، ساعت بیدارشدن، استحمام، ساعت درس خواندن، انجام تکالیف و … وجود دارد. همچنین قسمت قابل توجهی از این دفتر نیز مربوط به نوشتن تکالیفی که باید انجام شود، است.

چرا باید از دفتر روزنگار استفاده کنیم ؟

دفتر روزنگار ویژگی هایی دارد که باعث تسهیل ارتباط و ساهتار دادن و نظم دادن به مواردی است که باید به صورت روزانه و یا به صورت مستمر مورد کنترل و ارزیابی قرار گیرد.

از جمله ویژگی هایی که باعث میشود خرید دفتر روزنگار جزء واجبات یک مدرسه ابتدایی قرار گیرد را در این قسمت خمدمتتان بیان میکنیم :

  • ایجاد ارتباطی هدفمند بین اولیاء مدرسه و اولیاء دانش آموز
  • آگاهی معلم از روند فعالیت دانش آموز در منزل
  • افزایش و تقویت مسئولیت پذیری و نظم شخصی در دانش آموز
  • آگاهی بیشتر اولیاء دانش آموز از فعالیت های درسی و انضباطی فرزندشان در مدرسه
  • کاهش نیاز به مراجعات حضوری توسط اولیاء دانش آموز
  • نظارت، ارزشیابی و کنترل مستمر فعالیت های دانش آموز
  • بالا بردن سطح همکاری خانه و مدرسه

و …

چگونه از دفتر روز نگار بهتر استفاده کنیم ؟

بررسی و تحلیل چگونگی استفاده دانش آموزان و معلمان و اولیاء از دفتر روزنگار دانش آموز نشان میدهد که بسیاری از مدارس آنگونه که باید به این دفترچه مفید اهمیت نمی دهند و با روش های نه چندان صحیح اقدام به استفاده از این دفترچه میکنند.

به همین دلیل تصمیم گرفتیم نکاتی که منجر به نتجیه بهتر استفاده از دفتر روزنگار دانش آموز میشود را در دوقسمت ” نکات مربوط به معلمان اولیاء مدرسه” و ” نکات مربوط به اولیاء دانش آموزان” را خدمتتان عرض کنیم.

نکات مربوط به معلم ها در استفاده از دفترچه روزنگار

دفاتر روزنگار صرفا برای گله و شکایت طراحی نشده است. اگر فقط گله کنیم حس دانش آموز نسبت به این دفترچه بد می شود. بهتر است تشویق ها و تحسین ها را نیز در دفتر رابط یا همان روزنگار بیان کنید. اینگونه دانش آموزان ترغیب بیشتری برای نشان دادن دفاتر روزنگار به پدر و مادر خود پیدا میکنند.

از دانش آموزان بخواهیم که از این دفاتر خوب “استفاده” و “ نگهداری ” کنید. برای این منظور میتوانید یک برنامه تشویقی ماهانه یا ترمی داشته باشید و به کسی که بیشترین ارتباط مثبت را با دفتر خود برقرار کرده یا از دفتر خود به خوبی نگهداری کرده است هدیه ای بدهید.

سعی کنید از بازدید روزانه این دفاتر غافل نشوید. می دانیم که این کار ممکن است زمان بر و خسته کننده باشد ولی نتیجه حاصل از آن ارزشش را دارد. برای راحت تر شدن این کار میتوانید از دانش آموزان نمونه نیز کمک بگیرید. برای جمع آوری دفاتر، چک کردن آنها و در صورت برخورد با نوشته یا نظر یا نکته ای آن دفاتر را به شما انتقال بدهند.

نکات مربوط به اولیاء در استفاده از دفترچه روزنگار

پدران و مادران بهتر است هر روز دفتر روزنگار را چک کنند و در صورتی که معلم پیغامی گذاشته بود به آن پاسخ دهند.

توجه داشته باشید که کادر مربوط به کارهای شخصی فرزندتان را بایستی پر کنید. میتوانید این کار را بر عهده فرزندتان گذاشته و شما گه گاهی آن را مشاهده کرده و صحت آن را بررسی کنید.

مسائل آموزشی فرزندتان را پیگیری کرده و آن را در صورت نیاز با مدرسه در میان بگذارید. سعی کنید این ارتباط را به صورت مستمر حفظ کنید.

بهترین دفتر روزنگار چه ویژگی هایی دارد ؟

دفاتر روزنگار متعددی در بازار وجود دارد که تفاوت آنها گاهی صرفا در طراحی روی جلد خلاصه شده و گاهی هم به صورت کلی عملکرد دفتر نیز متفاوت می باشد.

در این قسمت ویژگی هایی که به نظرمان یک دفترچه را به بهترین دفتر روزنگار تبدیل میکند بیان میکنیم :

طراحی روی جلد دفترچه :

طراحی روی جلد میتواند به جذابیت محصول کمک کند. بهتر است برای دختران از طراحی دخترانه و برای پسران از طراحی پسرانه استفاده کنید.

طراحی داخلی دفتر رابط :

طراحی داخلی دفتر هم بسیار مهم است. یک سری از دفاتر دارای برگه های سیاه و سفید است که استفاده از آن چندان توصیه نمی شود.

انواع دیگری از دفاتر هستند که از برگه های تمام رنگی استفاده کردند که گزینه جذابی برای استفاده در پایه های پیش دبستانی، اول و دوم ابتدایی محسوب می شوند.

حد وسط این دو مدل مدل های چاپ ۲ رنگ است که علاوه بر رنگ سیاه از یک رنگ دیگر نیز استفاده شده است. این مدل هم از لحاظ قیمت و هم از لحاظ جذابیت در حالت نسبتا بهینه و خوبی قرار دارد.

قطع و نوع صحافی دفترچه :

قطع دفتر رابط بهتر است که طوری باشد که هم وزن زیادی نداشته باشد و هم به راحتی قابل جا شدن در قسمت های مختلف کیف باشد. از لحاظ صحافی جلد هم میتوان هم به صحافی “منگنه ” و هم مدل “سیمی” توجه کرد. مدل سیمی هم برای دانش آموزان جذاب تر است و هم راحت تر قابل نوشتن است.

فضاهای تعبیه شده برای دفتر رابط :

طراحی داخلی – گزینه های موجود در دفتر روزنگار – یکی از مهم ترین مواردی است که کیفیت یک دفترچه را تعیین میکند. نکته اول در طراحی دفتر روزنگار فضای کافی برای نوشتن است. بعضی از دفاتر برای کاهش تعداد برگه ، کل هفته را در یک صفحه می آورند. در صورت عملا دانش آموزی که دست خطی نسبتا درشت دارد چیز خاصی نمی تواند در آن فضای اندک بنویسید.

بنابراین فضای مناسب یکی از ویژگی ها مهم و کلیدی دفاتر رابط مدرسه است. مساله بعدی وجود چک لیست کارهای روزانه است. مسواک زدن، استحمام، ساعات خواب و بیداری، ساعات مطالعه و … از جمله این چک لیست هاست، وجود چک لیست کمک میکند که کار های روزانه با دقت و وسواس بیشتری انجام گیرد. استفاده از اشکال و تصاویر جذاب نیز کمک میکند که کارکردن با این دفترچه برای دانش آموزان خسته کننده نباشد.

جداول کاربردی و مهم :

یک سری از دفاتر روزنگار در انتهای هر هفته یا هر ماه جداولی برای ارزشیابی عملکرد تحصیلی و انضباطی دانش آموزان در نظر گرفته اند. این جدول ها برای پیداکردن یک دید کلی از روند پیشرفت یا رشد دانش آموزان بسیار مناسب هستند.

بعضی از دفتر ها نیز یک قسمت ویژه برای جداول درسی و انضباطی در انتهای دفترچه تعبیه کرده اند. این جداول شامل جدول غیبت یا تاخیر دانش آموز، جدول نمرات ارزشیابی توصیفی، جدول امانت کتاب از کتابخانه و … می باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و شرایط خرید دفاتر روزنگار مدرسه همین حالا با رایاد تماس بگیرید