سن بلوغ و مشکلات آن

انسان در طول دوره ی زندگی خود چندین دوره مختلف از نظر سنی را پشت سر می گذارد؛ یکی از مهمترین دوران زندگی انسان، دوره ی نوجوانی است. با قاطعیت می توان گفت که مهم ترین دلیل آن رسیدن به بلوغ در این دوره از زندگی هر فرد است. در این دوره از زندگی، تحولات زیادی در جسم، روان، افکار و اندیشه فرد انجام می شود و زمینه ی کمالات و انجام مسئولیت های فردی و اجتماعی برای فرد فراهم می گردد. با توجه به بحرانی که ممکن است برای افراد در این برهه به‌وجود آید، تصمیم گرفتیم این مقاله از رایاد را به سن بلوغ و مشکلاتی که برای نوجوانان پیش می‌آید اختصاص دهیم.

 

سن بلوغ و خانواده

بلوغ، تولدی دیگر

نوجوانی برزخی میان عالم کودکی و بزرگسالی است. افراد در این سن با تناقضات و دلهره‌های مختلفی روبرو می شوند. در واقع «بلوغ» کمال طبیعی انسان و دوره‌ی شور، شوق، تجدد و تشخص است؛

در یک جمله می توان گفت: بلوغ تولدی دیگر برای انسان محسوب می شود.

در مرحله سن بلوغ از یک سو تحولات عظیمی در جسم روح و روان نوجوان ایجاد می‌شود و از سویی دیگر نوجوان با یک غرور ناخواسته مواجه می‌شود. در واقع فرد با دنیایی ناشناخته مواجه‌ می‌شود و سوالات بسیار زیادی برایش مطرح می‌شود که به خاطر غرور نوجوانی برای دریافت پاسخ به دیگران رجوع نمی‌کند.فلذا نقش والدین و معلمان در این دوره بسیار پیچیده‌تر است و اگر با وظایف خود آشنا نباشند و آگاهی‌های لازم را به‌صورت دقیق و برنامه‌ریزی شده منتقل نکنند، ممکن است نوجوان دچار مشکلات و لغزش هایی بشود، که جبران کردن آن ها بسیار سخت است.

 

بلوغ و مشکلات آن

 

در همین راستا باید به نوجوانان کمک کرد تا در ابتدا آگاهی های خود را در این زمینه بالا ببرند و در گام بعدی به شکوفایی استعدادهای خود بپردازند و از بروز مشکلات پیشگیری کنند.یکی از فرصت هایی که می‌توان در آن به افراد کمک کرد تا نسبت به بحران‌های این سن شناخت پیدا کنند، مراسم جشن تکلیف است که در اکثر مدارس برگزار می‌شود.

بلوغ چیست؟

بلوغ مرحله ای از رشد انسان است که در اثر بیداری غدد غریزی و فعال شدن آن دگرگونی های ویژه ای در شخص پدید می آید؛ با یک سری علائم، ظاهر جسمانی و روانی توأم است. بلوغ در لغت به معنای مشرف شدن، رسیدن، وصل شدن به چیزی می باشد.

دوران بلوغ یکی از مهمترین و شاید سخت ترین دوره های تربیتی فرزندان است که به واسطه آن، کودک هر آنچه را که پیش از آن در دوره های ۱ تا ۵ سال و همچنین در دوره های ۸ تا ۱۲ سال گذرانده است؛ را در دوره ی بلوغ با هیجان و تحولی عظیم تجربه میکند.

 

سن بلوغ و بحران ها

انواع بلوغ

۱. بلوغ بدنی: بدن شروع به رشد می کند، اوج رشد اندام تا حدود (۲۵ـ ۲۳) سالگی است.

۲. بلوغ جنسی: فرد به مرحله ای از بلوغ می رسد، که می تواند تولید مثل کند و قادر به ایفای نقش جنسی می شود. این مرحله از بلوغ در دختران با بروز اولین عادت ماهیانه (حدود ۱۶ـ ۱۰سالگی) و در پسران با احتلام (حدود ۱۸ ـ ۱۱ سالگی) است.

۳.بلوغ اجتماعی: در این مرحله شخص قادر به تدبیر امور خانواده را دارد و در برابر قانون پاسخگو است. همچنین بلوغی که در مورد نظام وظیفه، واحد گواهینامه و … در جامعه مطرح است.

۴.بلوغ اقتصادی: قادر است برای امور اقتصادی و کسب درآمد خانواده برنامه‌ریزی کند، در این مرحله می‌تواند در اموال خود تصرف کند و هزینه خانواده را متحمل شود.

۵.بلوغ عاطفی: در این مرحله از بلوغ، شخص از انگیزه‌های کودکانه خود دست می کشد و عواطف و احساسات خود را به شکل بزرگ ترها به دیگران نشان می دهد.

انواع بلوغ

 

۶.بلوغ روانی: از نظر روحی و روانی دیگر قدرت مسایل و تمیز مصلحت زندگی را پیدا می کند، قادر به قبول مسئولیت های اجتماعی شده و قدرت رویارویی با مشکلات پیچیده زندگی را بدست می آورد.

۷.بلوغ شرعی: مرحله ای از رشد که شخص بالغ و مکلّف می شود، انجام واجبات مثل نماز، روزه و رعایت تکالیف دینی بر او واجب می شود. خداوند متعال با او به عنوان یک زن و مرد کامل رفتار می کند، اعمال خوب و بد او ثبت و ضبط می شود. تقلید از یک مجتهد اعلم و جامع الشرایط برای انجام صحیح احکام و قبولی اعمالش واجب است. بسیاری از خانواده‌ها برای فرزندشان(به‌خصوص دختر) در این مرحله جشن تکلیف در منزل برگزار می‌کنند و اقوام و آشنایان را به این جشن دعوت می‌کنند تا از این طریق فرزند خود را به انجام تکالیف الهی تشویق کنند.

 

مشکلات بلوغ در نوجوانان

مشکلات بلوغ نوجوانان

۱. مشکلات بدنی: احساس خستگی، محرومیت از خواب، عدم تناسب اندام، ظهور تمایلات جنسی و چگونگی ارضای آن.

۲. مشکلات شخصیتی: احساس حقارت و کمرویی، نگرانی از عدم پذیرفتگی، عصابنیت فوری، هیجان افراطی.

۳.مشکلات خانوادگی: احساس تنهایی، محدودیت آزادی، مشاجره با اعضای خانواده، احساس فاصله زیاد با والدین و فقدان افراد صمیمی برای بازگو کردن مشکلات.

۴. مشکلات اجتماعی: ترس از قبول مسئولیت، احساس نگرانی از عدم موفقیت، ترس از همانند سازی، ناشیگری در برقراری روابط اجتماعی.

۵. مشکلات دینی و اخلاقی: ترس از مرگ، علاقه‌مندی به کسب اطلاعات دینی، تردید در اعتقادات دینی، نداشتن معیار صحیح برای الگوبرداری.

۶. مشکلات مدرسه ای: ترس از سرزنش و تنبیه معلمان، ترس از امتحان، ناتوانی در تمرکز حواس، تنفر از بعضی از معلمان و دروس.

۷.مشکلات انتخاب شغل: نگرانی از موفقیت آینده شغلی، نگرانی از درآمد برای زندگی آتی، ناتوانی در تشخیص شغل مناسب.

 

بلوغ و مشکلاتی که پس از آن به وجود می آید

 

در دوران سن بلوغ، نوجوان در درون خود تحوّلات عظیم، کشش ها و گرایش های متفاوتی را احساس می کند و در مقابل آن ها واکنش هایی را نشان می دهد، که این واکنش ها به آمادگی قبلی و آگاهی او بستگی دارد. در صورتی که آمادگی لازم را نداشته باشد و نسبت به تغییرات و تحوّلات، اثرات نامطلوبی داشته باشد و ممکن است باعث واکنش های منفی شود.

این واکنش های منفی در نوع افراطی خود، منجر به بحران و بیماری های روانی می شود؛ که بارزترین آن ها عبارتند از: اضطراب، افسردگی، انزوا طلبی، عقده حقارت، نافرمانی و عصیان با والدین، بی ثباتی و عدم تعادل، اختلال شخصیت، عدم اعتماد به نفس، سستی و بی اشتهایی و ….

پس در این دوره اهمیت فراوانی دارد که بسیار مراقب نوجوان خود باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 − 8 =