کاربرگ ابتدایی ( پیک آدینه )

کاربرگ دبستان که از آن به عنوان پیک آدینه نیز یاد میشود، یک ابزار آموزشی است که به ارتقای سطح دانش و مهارت های علمی دانش آموزان کمک می کند.

کاربرگ را به شکل ساده میتوان تعدادی نمونه سوال از مباحث درسی که در همان هفته تدریس شده است تعریف کرد. مثلا مجموعه ای که ۵ سوال از ریاضی ، ۵ سوال از علوم ، ۵ سوال از فارسی و … در آن آورده شده است.

پس از مصوب شدن تعطیلی مدارس در روزهای پنج شنبه، بسیاری از مدارس برای بهره وری بهینه از تعطیلات آخر هفته به سمت استفاده از کاربرگ رفتند.

در چند سال قبل تعداد قابل توجهی از مدارس معلمان خود را موظف میکردند که هر هفته نمونه سوالاتی در دروس مختلف طراحی کنند. تنها مزیت این روش این بود که سلیقه معلم در طراحی سوال در نظر گرفته می شد. اما این مدل مشکلات و مسائل متعددی نیز داشت. معلمانی که مشغله های خارج از مدرسه داشتند و باید به خانواده و مسائل شخصی زندگی خود می رسیدند فرصت زیادی برای طراحی سوالات نداشتند این موضوع آنها را اذیت می کرد. مساله بعدی چاپ این سوالات بود که مشکل خرابی دستگاه کپی و کمرنگ چاپ شدن و کمبود کاغذ و … همیشه گریبان گیر مدیران و کادر اجرایی مدارس بود.

به واسطه وجود این مشکلات شرکت های آموزشی مختلفی اقدام به طراحی سوالات کرده و آنها را در قالب مجموعه ای که به آن کاربرگ یا پیک آدینه می گفتند به مدارس عرضه کردند.

بسیاری از مدارس- علی الخصوص مدارس ابتدایی- از این اقدام حمایت کرده و با استفاده از این کاربرگ ها دغدغه های اجرایی خود و معلمان خود را تا حد بسیار زیادی کاهش دادند.

کاربرگ چه کمکی به مدارس میکند ؟

بزرگ ترین کمک کاربرگ به مدارس کم کردن دغدغه های اجرایی و آموزشی آنها برای تعطیلات آخر هفته است. عدم نیاز به استفاده از دستگاه کپی و درگیر نکردن معلمان در فرآیند طراحی سوالات نمونه هایی از کم کردن دغدغه های اجرایی است.

کمک دیگری که کاربرگ ها به مدارس میکنند کم کردن هزینه است. جمع هزینه های کاربرگ های آماده ( شامل هزینه طراحی سوالات ، طراحی تصاویر، خرید کاغذ و چاپ و ارسال ) که به عنوان قیمت کاربرگ مطرح میشود برای مدرسه کمتر از صرفا خرید و چاپ کاغذ در می آید. یعنی فقط خرید و چاپ کاغذ توسط مدرسه هزینه بیشتری نسبت به قیمت کاربرگ های آماده به مدرسه تحمیل میکند. آن هم به دلیل این است که شرکت ها در تیراژ های بسیار بالا (شاید بیش از ۲۰ هزار ) اقدام به چاپ کرده و هزینه های تمام شده خود را پایین می آورند.

برای خرید کاربرگ به چه نکاتی باید توجه کنید ؟

از آنجایی که چند شرکت مختلف اقدام به طراحی ، تولید و عرضه کاربرگ کرده اند، دست مدارس ابتدایی برای انتخاب کاربرگ ها باز است. اما برای بهترین انتخاب توجه به نکات زیر خالی از لطف نیست :

  • دقت داشته باشید که کاربرگ های طراحی شده متناسب با بودجه‌بندی آموزشی سازمان آموزش و پرورش باشد. عدم تطابق بودجه بندی بزرگترین مشکل بعضی از کاربرگ ها است.
  • حتما نمونه هایی از کاربرگ ها را ببینید و سطح سوالات را بررسی کنید. کاربرگ هایی که همه سوالات آنها آسان یا سخت باشد در اکثر موارد نمیتوانند انتخاب مناسبی باشند. بهتر است سراغ کاربرگ هایی بروید که سوالات از سطح آسان شروع شده و به سخت منتهی شود.
  • سهولت استفاده از کاربرگ را هم در نظر داشته باشید. بهتر است کاربرگ هر هفته در همان هفته به دانش آموزان داده شود تا اینکه کل مجموعه یک سال به صورت یکجا به آنها تحویل داده شود. از این رو سراغ کاربرگ هایی بروید که جداکردن نمونه سوالات هر هفته راحت تر باشد. ( قابلیت پرفراژ یا جداسازی صفحات را داشته باشد.)
  • جذابیت بصری کاربرگ نیز اهمیت دارد. تصاویری که در کاربرگ ها استفاده می شود باید هم با کیفیت باشند و هم جذاب . این جذابیت علی الخصوص در پایه های پایین تر (پیش دبستانی، اول و دوم و سوم ابتدایی ) از اهمیت بیشتری برخوردار است.
  • رنگ بندی مناسب کاربرگ نیز باعث می شود احساس خستگی و یکنواختی کمتری به دانش آموز دست دهد. به همین خاطر بعضی از شرکت ها از کاربرگ های رنگی استفاده میکنند. کاربرگ هایی هستند که به اصطلاح به آنها دو رنگ میگویند. این کاربرگ ها معمولا از کاربرگ های تمام رنگی ارزان تر هستند و جذابیت نسبتا خوبی نیز دارند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و شرایط خرید کاربرگ های درسی ابتدایی همین حالا با رایاد تماس بگیرید