جشن یلدا

ایده شب یلدا برای مدرسه

جشن یلدا یکی از جشن های باستانی کشور عزیزمان ایران است. از قدیم الایام خانواده‌های  ایرانی اولین شب فصل زمستان را که بلندترین شب سال نیز هست، جشن می‌گرفتند و به این بهانه همه اعضای خانواده دور هم جمع می‌شدند.

امروزه نیز خانواده‌های ایرانی به این رسم زیبا و ماندگار وفادار مانده‌اند و شب یلدا یا خودمانی تر همان “شب چله” فرصتی شده است برای گردهم‌آمدن کسانی که ممکن است به خاطر گرفتاری و مشغله‌های فراوان در طول سال کمتر همدیگر را ببینند.

چند سالی می‌شود که مدارس نیز به‌جهت ارج نهادن به این سنت حسنه جشنی تحت عنوان جشن یلدا برگزار می‌کنند و تلاش می‌کنند روزی خاطره انگیز را برای کودکان رقم بزنند.یادمان باشد یلدا فرصت مناسبی است برای آموزش فرهنگ بهتر زیستن و بیشتر همدیگر را دوست داشن.

از آن‌جایی که می‌دانیم برگزاری چنین جشن هایی با محتوای سالم و شاد همیشه دغدغه معلمان و مربیان فداکار و زحمت‌کش بوده است و با توجه به اینکه متاسفانه در ماه‌های اخیر شاهد برگزاری جشن‌هایی با محتوای نه چندان مناسب فرهنگ غنی ایران اسلامی بوده‌ایم، مجموعه آموزشی رایاد با نیت کمک به مدیران و معلمان عزیز و دغدغه‌مند تصمیم گرفت تا مجموعه ای آماده کند که در آن انواع ایده‌ها برای برگزاری یک جشن خاطره انگیز، سالم و متفاوت وجود داشته باشد.

لطفا با اشتیاق فراوان با ما همراه باشید. 

برگزاری جشن یلدا در مدرسه

برای نظم بهتر و بیشتر ذهن شما، اقدامات مربوط به جشن یلدا را به دو دسته کارهای قبل از شروع مراسم و امور مربوط به خود جشن تقسیم کرده ایم. 

اگر خواهان برگزاری یک جشن یلدای متفاوت در مدرسه خود هستید، تا انتهای مطالب را مطالعه فرمائید.

اگر قصد دارید جشن یلدای مدرسه را به صورت مجازی برگزار کنید، پیشنهاد می کنم مطلب ایده های جشن یلدا مجازی مدارس را بخوانید.

یلدا مبارک

مقدمات برگزاری جشن یلدا در مدرسه

اگر تجربه برگزاری چنین برنامه‌ای در مدرسه و یا هر مجموعه دیگری را داشته باشید، قطعا می‌دانید که مشارکت مخاطب در برگزاری هر مراسمی یکی از اصول اولیه برای بهتر برگزار شدن آن مراسم است.

برای رسیدن به هدف فوق، فضاسازی و آماده کردن ذهن مخاطب می‌تواند تا حدود زیادی او را به مشارکت بیشتر در مراسم ترغیب کند و شما با انجام اقدامات بسیار ساده حدود یک هفته قبل از برنامه، می‌توانید کاری کنید که به قول معروف دانش‌آموز این مراسم را از خود ببیند و برای هرچه بهتر برگزار شدن آن تلاش کند.

تیم آموزشی رایاد در جهت نیل به این هدف اقدامات زیر را پیشنهاد می‌دهد:

۱. انشاء نویسی در مورد شب یلدا

از دانش آموزان بخواهید در مورد مفاهیم مختلف شب یلدا انشاء بنویسند. می توانید از این موضوعات برای انشای شب یلدا استفاده کنید: پیشینه شب یلدا، شب یلدا چیست؟، ریشه‌ی نام و دیگر واژه های یلدا، آداب و رسوم شب یلدا، آئین مراسم یلدا، علل جشن گرفتن شب یلدا، خوراکی های شب یلدا، سفره شب یلدا و … .

دیگر لازم نیست که بگویم برای ترغیب بچه‌ها به نوشتن انشای بهتر، می‌توان به نویسنده بهترین انشا در مراسم اصلی جایزه داد و یا اینکه به او اجازه دهیم انشای خود را در آنم راسم بخواند.

انشا
انشا یلدایی

2. نقاشی شب یلدا برای مدرسه

نقاشی به دلیل برخورداری از قدرت تصوّر و اندیشه‌ی تجسّم، در ارتقاء مهارت‌های حسی و تقویت توانایی ارتباطی برای کودکان از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. نقاشی به کودک کمک خواهد کرد که آزادانه قوه‌ی تخیّل خود را به کار بگیرد. لازم به ذکر است نقاشی برای کودک فقط وسیله لذّت و بازی نیست، بلکه با آن به‌طور ناخودآگاه مسائل، مشکلات و حالات درونی‌اش را بیان می‌کند.
سفره شب یلدا، مهمانی یلدا، یلدای سال گذشته، یلدای دوست‌داشتنی و … می‌تواند موضوعات خوبی برای این نقاشی باشد، اگرچه در رابطه با نقاشی توصیه نمی‌شود که موضوع خاصی در نظر گرفته‌شود و آزاد گذاشتن دانش‌آموزان در موضوع می‌تواند به شکل بهتری ذهن خلاق آنها را فعال کند.
اگر چنانچه احساس می‌کنید شرایط سنی یا فرهنگی دانش‌آموزان شما به گونه ای‌ است که تصویر روشنی از یلدا ندارند، رنگ آمیزی و استفاده از نقاشی‌های آماده می‌تواند ذهن بچه‌ها را برای جشن یلدا آماده کند.
پیشنهاد ویژه: کار دیگری که در این زمینه می‌توانید انجام دهید و بهتر از دو قسمت قبل نیز می‌باشد، این‌است که داستانی مرتبط با یلدا را انتخاب کنید، سر کلاس بخوانید و از بچه‌ها بخواهید یک تصویر از این داستان را به دلخواه نقاشی کنند.

نمونه

نمونه نقاشی شب یلدا برای مدرسه
نقاشی یلدا
نقاشی یلدا
رنگ آمیزی

برای مشاهده داستان های نمونه فایل ورد زیر را دانلود کنید.

داستان شب یلدا

3 . تم شب یلدا برای مدرسه

تزئین کلاس

دانش آموزان در محیط کلاس و مدرسه غرق می شوند و حال و هوایی متناسب با این محیط ها می گیرند. اجرای تم یلدا علاوه بر ایجاد محیطی صمیمی و آماده‌کردن دانش‌آموزان برای مراسم، به جشن شما رنگ و بوی ویژه‌ای می دهد. همچنین عکس گرفتن از تزئینات و استفاده در گزارش‌کار بسیار می‌تواند به کار مدرسه بیاید.

پیشنهاد ویژه: استفاده از آثار خود دانش‌آموزان به نحوی که آن‌ها را درگیر کند، بسیار بهتر است تا اینکه بخواهید از طرح‌های آماده بازار استفاده کنید. برای مثال استفاده از نقاشی بچه‌ها یا حتی درست‌کردن کاردستی های مرتبط با یلدا برای نصب در برد کلاس دیوارها می‌‌تواند ایده بسیار خوبی برای فضاسازی باشد.

اقدامات مخصوص جشن یلدا

تمام نکاتی‌که در قسمت قبل گفته‌شد، اقدامات قبل از برگزاری مراسم بود.
و اما خود مراسم؛
توجه داشته باشید که هرچقدر این مراسم به شب یلدا نزدیک‌تر باشد و بچه‌ها آماده تر باشند مراسم بهتری می‌توانید برگزار کنید.

نکته حائز اهمیت در مورد تمامی مراسماتی که در مدرسه برگزار می‌شود، این‌است که هر چقدر تعامل بچه‌ها با مربیان برای برگزاری جلسه بیشتر باشد، این مراسم، مراسم بهتری خواهد‌شد.

نکته دیگر اینکه حتی‌الامکان سعی کنید فضایی بغیر از کلاس درس(ترجیحا نمازخانه) را برای این جشن انتخاب کنید. اکثر بچه‌ها از حضور دائم در کلاس درس خسته می‌شوند و اینکه جشن داخل کلاس نمی‌تواند فضای متفاوت را برای بچه‌ها ایجاد کند.(حضور در نمازخانه برای شرکت در جشن‌های مختلف باعث می‌شود بچه‌ها نسبت به این مکان حس خوبی داشته باشند.)

اقدامات پیشنهادی ما به شما برای برگزاری یک جشن به یاد ماندنی عبارتند از:

۱. دعوت از خانواده ها

با توجه به اینکه جشن یلدا در واپسین روزهای آذر برگزار می‌شود و این تاریخ مصادف است با آخرین روزهای مدرسه در ترم اول، فلذا فرصت خوبی‌است برای دعوت از خانواده دانش‌آموزان.
شما با دعوت از خانواده‌ها می‌توانید با یک تیر چند نشان بزنید.
• اول اینکه حضور خانواده‌ها در مراسم، به جشن شما رسمیت بیشتری می‌دهد.
• فرصت خوبی است تا از این طریق حس همدلی بین مدرسه و خانواده ایجاد شود و خانواده‌ها بخشی از زحمات فراوان شما را از نزدیک مشاهده می‌کنند.
• شما با دعوت از خانواده دانش‌آموزان می‌توانید آنها را در اجرای مراسم دخیل کنید و اصلا بخشی از امور را به آن‌ها محول کنید.
• این مراسم فرصت خوبی است برای گوشزد کردن نکاتی در رابطه با امتحانات ترم اول. البته باید توجه کرد که گاهی دانش‌آموزان نباید از صحبت میان شما وخانواده‌شان بویی ببرند.
• تقدیر از بچه‌های برتر در زمینه‌های مختلف در حضور خانواده‌ها حس بهتری برای دانش‌آموز و خانواده‌اش ایجاد می‌کند.
اگر برای دعوت از اولیا کارت دعوت تهیه کنید، قطعا اولیا با اشتیاق بیشتری در  جشن شما شرکت میکنند.

کارت دعوت

۲. چیدن سفره شب یلدا در مدرسه

پهن کردن سفره و نصب دکور مرتبط با موضوع یلدا می‌تواند جشن شما را جذاب‌تر کند.
برای تزئین سفره انار، انواع خشکبار مانند برگه هلو، زردآلو، آجیل، هندوانه و حتی لبو و باقالی گزینه‌های خوبی هستند. قرار دارند. تناسب رنگی موادی که در سفره استفاده می‌شود به هرچه جذاب‌تر شدن سفره کمک می‌کند.
همچنین نصب دکور با تم شب یلدا و  میز شب یلدا جشن شما را بیش از پیش ماندگار می‌کند. یک دکور مناسب یا میز جشن شب یلدا برای مدرسه هرچقدر هم ساده باشد اما در ذهن مخاطب باقی می‌ماند و باعث می‌شود هرگاه مخاطب تصویر مرتبط با دکور را می‌بیند فورا مراسم شما به ذهنش بیاید.
سفره شب یلدا در مدرسه و دکور همراه با تم شب یلدا هم‌چنان فرصت خوبی ایجاد می‌کنند، برای گرفتن عکس یادگاری.

3. نمایش شب یلدا در مدرسه ( تئاتر )

اگر می خواهید جشنی شاد و به یاد ماندنی داشته باشید باید کارهایی متفاوت با سایر روزهای معمولی انجام دهید.
یکی از این گزینه های فوق العاده جذاب و سرگرم کننده، برگزاری تئاتر می باشد. در واقع با انجام این کار می توان با یک تیر دو نشان زد. هم فضایی متفاوت، صمیمی و سرگرم کننده ایجاد کرد و هم دانش آموزان را با مفاهیم واقعی شب یلدا و نحوه ی برگزاری مراسم و جشن یلدا آشنا کرد.
به منظور انجام این کار نمایش نامه ای تهیه کرده و از دانش آموزانی که در این زمینه استعداد دارند کمک بگیرید. حتی برای نوشتن نمایشنامه نیز می توانید از دانش آموزان کمک بگیرید و یا قصه های شب یلدا را بازنویسی و به عنوان نمایشنامه استفاده کنید.

پیشنهاد ویژه: برای موضوع تئاتر علاوه بر مفاهیم مرتبط با یلدا میتوانید از داستان‌های باستانی مثل داستان های کوتاه شاهنامه استفاده کنید.

در ادامه فایلی برای شما آماده کرده‌ایم که 5 داستان کوتاه از شاهنامه در آن گنجانده شده است.

داستان های شاهنامه

۴. نمایش عروسکی

نمایش عروسکی نوعی تئاتر یا نمایش است که در آن از عروسک یا اشیا متحرکی استفاده می کنند که اغلب شبیه انسان یا حیوان بوده و توسط فردی که “عروسک گردان” نامیده می شود، به حرکت در می آیند. در این نمایش ، عروسک گردان ها از حرکت دست یا بازوی خود یا نخ هایی متصل به عروسک ها برای کنترل سر، بدن و گاهی دهان و چشم های عروسک ها استفاده می کنند.
اجرای نمایش عروسکی با محتوای یلدا قطعا می‌تواند مراسم را به مراسمی خاطره‌انگیز تبدیل کند. اگر در مجموعه شما فردی با توانایی برگزاری چنین مراسمی وجود دارد از آن استفاده کنید، وگرنه از می‌توانید از مجموعه‌های تخصصی خارج از مدرسه استفاده کنید.

۵. شعرخوانی و نقالی شب یلدا

شاهنامه خوانی و حافظ خوانی یکی از رسوم قدیمی مراسم یلدا است.
ممکن است در وهله نخست این برنامه آنچنان جذابیتی نداشته باشد. اما با اضافه‌کردن خلاقیت می‌توانید به جذابیت برنامه بیفزایید.
نقالی یکی از گزینه‌هایی است که در این بخش به کمک شما می‌آید. باتوجه به اینکه امروزه رسم نقالی در حال نابودی است، شما با در نظرگرفتن این برنامه هم می‌توانید مراسم خود را جذاب‌تر کنید و هم به احیای این رسم کمک کنید.
چند روز قبل با دانش آموزانی که به خواندن شاهنامه علاقه داشته و استعداد در نقالی دارند تمرین کنید و در جشن یلدا از آن ها استفاده کنید. کودکان به هر کاری علاقه داشته باشند آن را به نحو احسن انجام می دهند پس این کار را به آن ها بسپارید.

نقالی
نقالی

۶. خواندن سرود دسته جمعی

توجه داشته باشید علاوه بر سرودهای مرتبط با یلدا می‌توانید از سرودهایی استفاده کنید که حس میهن دوستی را در کودکان افزایش دهد.

خواندن سرود و شعرهای دسته جمعی از جمله‌ برنامه‌هایی است که هیچگاه از بورس نمیفتد.
کودکان و نوجوانان، نیازمند توجه و شخصیت دادن هستند. آن ها تمایل دارند به بهانه های مختلف مطرح شوند و مورد عنایت دیگران قرار گیرند و برنامه سرود خوانی این امکان را به سادگی در اختیار آنان قرار می دهد تا در مقابل تماشاگران و شنوندگان قرار گیرند و تشویق شوند.
تجربه نشان داده است بسیاری از دانش آموزانی که در مدرسه اجرای سرود داشته اند عموما از این کار لذت برده و گزارش کار خود را با شوق و ذوق زیاد به پدران و مادران خود ارائه کرده اند. همچنین احساس خوشایند خود را از اجرای برنامه در مدرسه بروز داده اند. حتی کودکان سه یا چهار ساله نیز دوست دارند برای دیگران سرود بخوانند و به آنها توجه شود.

در ادامه می‌توانید تعدادی از این سرودها را ک مرتبط با یلدا است را دانلود کنید.

سرود یلدایی

۷.برگزاری بازی ها و مسابقات متنوع

بازی و مسابقه از نیازهای مهم و اساسی‌ترین فعالیت‌های کودک می‌باشد که در عین سرگرم کردن وی کارکردهای مهم دیگری را دارا است. بسیاری از آموزش‌های تربیتی را می‌توان در میان بازی‌ و مسابقه به کودک نشان داد و حتی از خلال بازی‌ها می‌توان به شرایط عاطفی وی، احساسات، افکار و انگیزه‌های درونی‌اش پی برد.
برگزاری مسابقات متنوع و جذاب می‌تواند به مراسم شما شور و حرارت فراوانی بدهد. توجه داشته باشید در خلال برگزاری مراسم می‌توانید از خانواده دانش‌آموزان نیز استفاده کنید. برای برگزاری مسابقات جذاب می توانید از سرگرمی های شب یلدا نیز ایده بگیرید به گونه ای که مسابقه علاوه بر سرگرمی، جنبه ی فرهنگی هم داشته باشد.
تذکر مهم: در چیدن سین برنامه حتما توجه داشته باشید که قسمت مسابقه باید در بخش‌های انتهایی مراسم باشد. تجربه نشان داده شور و هیجان مسابقات به حدی بالا است که پس از آن سخت می‌توانید هیجان بچه‌ها را کنترل کنید.

تذکر مهم ۲: توجه داشته باشید، طراحی مسابقه به گونه‌ای نباشد که رقابت زیادی بین بچه‌ها شکل بگیرد. در این‌صورت ممکن است بچه‌هایی که در مسابقه شکست می‌خورند احساس سرخوردگی کنند و از مراسم خاطره بدی برایشان بماند.

۸. ایده سرگرمی جشن یلدا در مدرسه

کشف استعدادهای دانش‌آموزان و جهت دادن و مدیریت کردن‌آن جهت نیل به یک هدف از وظایف اولیه هر مربی و معلمی‌است. یکی از بهترین زمان‌هایی که می‌توان به استعداد، خلاقیت و مهارت کودکان توجه کرد چنین مراسماتی است.
بین شاگردان خود جستجو کنید. قطعا در مجموعه شما کسانی هستند که استعدادهای خاص دارند یا در انجام یک کار مهارت بالایی دارند. استفاده از این استعداد و مهارت علاوه بر جذاب کردن مراسم یاعث می‌شود دانش‌آموز احساس دیده‌شدن کند و حس خوبی به او دست دهد.

برای گرفتن ایده های بیشتر مطلب بازی های شب یلدا را از دست ندهید.

مهارت

۹.اهدای یادگاری جشن شب یلدا مدارس

یکی از جذاب‌ترین انواع ایده برای شب یلدا می‌توان به ایده گیفت های یلدایی اشاره کرد. برای اینکه دانش آموزان جشنی خاطره انگیز و پرمحتوا داشته باشند می توانید از گیفت ها و هدایای ساده استفاده کنید.

دانش آموزان بیش از هر چیز به هدیه علاقه مندند و از هدایایشان به نحو احسن نگهداری می کنند. می توانید برای درست کردن گیفت ها از خود دانش آموزان کمک بگیرید و متناسب با دکور شب یلدا مدرسه یا تم شب یلدایی که دارید کاردستی و گیفت‌های زیبا و دوست داشتنی برای جشن یلدای خود آماده کنید.

ایده تم شب یلدا برای مدرسه
ایده شب یلدا برای مدرسه
تم شب یلدا برای مدرسه
جشن یلدا در مدرسه

۱۰.عکاسی جشن شب یلدا در مدرسه

اغلب خانواده ها دوست دارند عکسی از فرزندشان در جشن های مختلف مدرسه به یادگار نگه دارند. مدرسه نیز نیازمند گالری جذاب و منحصر به فرد از جشن های سال های مختلف می باشد که برای قرار دادن در وبسایت و حتی فعالیت های بازاریابی می توان از آن ها استفاده کرد. همچنین عکس ها خاطرات را تا سالیان سال در ذهن دانش آموزان زنده نگه می دارند. برای عکاسی می توانید از آتلیه کمک بگیرید.

۱۱.میز شب یلدا برای مدرسه ( پذیرایی یلدایی )

پذیرایی انتهای مراسم می‌تواند جشن فوق‌العاده شما را تکمیل کند. استفاده از خوراکی‌هایی که بسیار مرسوم نیستند و بچه‌ها به آن‌ها علاقه دارند می‌توانند برنامه شما را به خاطره‌انگیزترین برنامه ممکن تبدیل کند. برای مثال کیک یلدایی، لبو، باقالی، ذرت مکزیکی و … می‌‌تواند ایده خوبی باشد.

کیک یلدایی
لبو

14 دیدگاه برای “جشن یلدا در مدرسه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *