با توجه به سند تحول بنیادین آموزش و پرورش که به بهره‌ مندی هوشمندانه از فناوریهای نوین در نظام تعلیم و تربیت رسمی عمومی اشاره میکند به نظر میرسد میتوان از ظرفیت-های فناوری اطلاعات و فضای مجازی برای ایجاد تحول و دستیابی به سند چشم انداز ۱۴۰۴ در نظام تعلیم و تربیت، استفاده نمود.

فلذا در آینده ابزار های الکترونیکی سهم بسیار بالایی را خواهند داشت که مزیت های فراوانی از جمله کمک به تدریس معلمان، بالا رفتن بهره وری و جذابیت کلاس های آموزشی، ارائه محتواهای جدید و شیوه های تدریس خلاقانه، بالا بردن مهارت های معلمی، افزایش امکان نظارت و کنترل دقیق یادگیری دانش‌آموزان و ارزشیابی از آموخته‌های آنان از طریق نرم افزار های آموزش و ارزیابی مجازی دارا میباشند.

آن چیزی که قرار است در این طرح اتفاق بیفتد توانمند سازی معلم از طریق گسترش و بکارگیری علمی یادگیری الکترونیکی با کیفیت مطلوب میباشد. در واقع این طرح معلّم را محور و هسته اصلی فرآیند ارتقاء یادگیری میداند و خود را موظف به ایجاد دسترسی کم هزینه و سریع، به امکانات و تجهیزات مناسب آموزشی و تربیتی میداند.

رایاد(رایانه+یادگیری) در واقع یک پلتفرم عرضه محتوای آموزش الکترونیک است که در آن امکان دسترسی عادلانه به محصولات با کیفیت آموزشی برای معلمان فراهم شده است و از این طریق به دنبال حمایت معلمان مناطق کمتر برخوردار اعم از روستاها، حاشیه شهرهای بزرگ، مناطق مرزی و همه کسانی که زحمت آموزش به دانش آموزان مناطق ضعیف را بر دوش می کشند.

رایاد وظیفه خود می داند که با دغدغه ی تحول و ارتقا نظام آموزشی کشور امکان خرید ارزان (80 درصد تخفیف ویژه مناطق کمتر برخوردار) سریع و متنوع را برای خادمان عرصه ی آموزشی فراهم آورد. امید است این حرکت گامی هرچند کوچک در راستای توسعه ی عدالت آموزشی – تربیتی واقع شود و برای معلمان گرانقدر تجربه ای شیرین در عرصه ی آموزش های نوین را رقم زند.