استراتژی مونوپولی برای برنده شدن

فرقی نمی‌کند بازی‌ای که روبروی شما است، مونوپولی باشد یا هر بازی فکری دیگری،باید استراتژی آن را بلد باشید تا بتوانید گلیم خودتان را به عنوان یک بازیکن، از آب بیرون بکشید و برنده بشوید.

برای همین است که وقتی کسی می‌پرسد:”چگونه بازی مونوپولی را ببریم”، این جواب را می‌گیرد که:” برو استراتژی مونوپولی را خوب یاد بگیر!” اگر بلد نیستید، اصلا نگران نباشید. چرا؟ چون ما امروز دست گذاشته‌ایم روی این بازی پرطرفدار و قرار است روش بازی مونوپولی را جرو آموزش بازی های فکری رایاد بیاوریم و به شما آموزش دهیم. آماده‌اید؟

با رایاد تا انتهای این مقاله همراه باشید

آشنایی با بردگیم مونوپولی

فقط برای کسانی که اصلا این بازی جذاب را نمی‌شناسند، به صورت خلاصه بگویم که monopoly اسم یک بازی جذاب از نوع بازی فکری اقتصادی است.این بازی یک بردگیم است. خیلی از کلمه جذاب استفاده کردم. اصلا متوجه شدید؟ برای این کار دلیل داشتم و اصلا هم اهل مبالغه نیستم.

یک آمار عجیب و در عین حال واقعی نشان می‌دهد که از سال 1935 تا الان، 750 میلیون نفر بردگیم مونوپولی را بازی کرده‌اند. جالب‌تر این که هنوز که هنوز است، از پرطرفدارترین بردگیم‌ها به حساب می‌آید.

 

بازی فکری مونوپولی

 

چگونه بازی مونوپولی را ببریم؟

برای اینکه بدانید چگونه بازی مونوپولی را ببرید، باید بلد باشید که آن را چطور بازی کنید و همانطور که گفته شد روش بازی مونوپولی را خوب بلد باشید.

هر چه تجربه شما در بازی بیشتر بشود، بهتر می‌توانید استراتژی مونوپولی مخصوص به خودتان را داشته باشید و از آن در جهت برنده شدن استفاده کنید. بهتر بود، اول روش بازی مونوپولی را بیاوریم و بعد، درباره استراتژی برنده شدن در مونوپولی صحبت کنیم.

اما از آنجا که خیلی از دوستانی که وارد این صفحه می‌شوند، احتمالا این بازی را بلدند و به دنبال ترفندهای استراتژی مونوپولی هستند تصمیم گرفتیم این قسمت را قبل از روش بازی مونوپولی بیاورم.

اگر با روش بازی مونوپولی آشنا نیستید، ابتدا مطالب مربوط به “بازی فکری مونوپولی” را بخوانید و بعد برای مطالعه ترفندهای برنده شدن، به این قسمت از مقاله بازگردید.

ترفندهای استراتژی مونوپولی برای برنده شدن!

– تمام تمرکزتان باید روی انحصارگری باشد. نباید فرصت را به بازیکن‌های دیگر بدهید. روی هر ملکی که فرود آمدید آن را بخرید. بعد از آن می‌توانید از طریق رهن، اجاره و معامله املاکتان را خرید و فروش کنید و ملک‌های بهتر را به مالکیت خود در بیاورید و رویشان خانه بسازید.

– قسمت‌های پرتردد تخته بازی را در نظر بگیرید. چند قسمت از تخته وجود دارد که تردد در آنها بیشتر است. سه خانه گروه نارنجی که فاصله آنها از زندان به ترتیب 6، 8 و 9 است تردد بیشتری دارند.

چون هر کسی که به زندان بیفتد بعد از رهایی به احتمال زیاد روی این خانه‌ها می‌‌نشیند و شما با ساخت خانه و هتل در این ملک‌ها می‌توانید سود خوبی به دست بیاورید. همچنین خانه ایلینویز که بعد از ایستگاه راه آهن است هم ملک خوبی برای ساخت خانه و هتل است. چون میزان تردد در آنجا زیاد است.

– خانه‌های آبی پررنگ، احتمال فرود کمتری دارند و تردد کمتری را تجربه می‌کنند.

– محاسبات نشان داده که هزینه‌ای که برای ساخت هتل می‌کنید، از سودی که به شما برمیگرداند بیشتر است. در عوض، سودی که خرید چهار ملک مربوط به راه آهن به شما می‌دهد، از هزینه‌ای که می‌کنید بیشتر است.

– سرمایه گذاری روی شرکت‌های آب و برق اصلا خوب نیست. محاسبات نشان داده که سود آن حداکثر 120 دلار است و سود بیشتری به شما نمی‌دهد.

– در هر ملک بیشتر از سه خانه نسازید.

 

بازی فکر مونوپولی عکس

 

– اگر به زندان افتادید و در ابتدای بازی هستید، همان اول کار، 50 دلار جریمه را پرداخت کنید و از زندان خارج شوید. چون اگر این کار را نکنید فرصت انحصارگری املاک را به بازیکن‌های دیگر می‌دهید.

ولی اگر در حین بازی هستید و ملکی برای گرفتن وجود ندارد، تا جای ممکن در زندان بمانید. چون اگر حرکت کنید احتمال پرداخت اجاره و جریمه اطراف زندان بسیار بالا است. پس صبر کنید و از نشستن مهر بازیکن‌های دیگر در خانه‌هایتان لذت ببرید.

– برای خرید و معامله سراغ املاکی بروید که خواهان بیشتری دارند. به این صورت، هنگام فروش و معامله می‌توانید به خوبی چانه بزنید.

– هر چه خانه بیشتری بخرید، خانه‌های داخل بانک کمتر می‌شوند و در نتیجه دیگر بازیکن‌ها نمی‌توانند در ملک خود خانه بسازند.

– بازی را با معامله کردن جلو ببرید. اگر این کار را نکنید، ممکن است بازی تا ساعت‌ها طول بکشد و بازیکن‌ها خسته بشوند.

– احتمال آمدن تاس را در نظر بگیرید. احتمال اینکه مجموع اعداد روی تاس 7 باشد، از بقیه حالت‌ها بیشتر است. احتمال اینکه مجموع اعداد 2 یا 12 باشد، بسیار کم است.

برای تمام کردن یک دور بازی به احتمال زیاد باید 5 با 6 بار تاس بیاندازید. از این اطلاعات چه چیزی دستگیرتان شد؟ این اطلاعات می‌گویند که با توجه به 28 ملکی که در بازی وجود دارد، شما احتمالا 4 بار بیشتر روی ملک‌ها فرود نمی‌آیید.

روش بازی مونوپولی

اول از همه بگویم که روش بازی فکری مونوپولی را می‌توانید در دفترچه راهنمای این بازی بخوانید. اما اگر به هر دلیلی، که معمولا طولانی بودن این راهنما یا دسترسی نداشتن به آن است، قید خواندنش را زده‌اید و دلتان می‌خواهد شسته و رفته بدانید که چطور می‌شود آن را بازی کرد، ادامه این قسمت مخصوص شما است.

 

مونوپولی

 

مواد لازم برای شروع بازی

به متعلقات داخل جعبه یک نگاه بیاندازید. احتمالا موارد زیر را مشاهده می‌کنید:

 •  یک تخته
 •  32 خانه
 •  12 هتل
 •  دو عدد تاس
 •  مهره‌های بازی
 •  16 تا کارت شانس
 •  16 تا کارت جایزه خیریه
 •  28 کارت سند ملک
 •  یک عالمه پول

همه‌ی این چیزها موارد لازم برای شروع بازی هستند. چیزهایی که باید روی میز بچینید و در موقع نیاز، از آنها استفاده کنید.

مراحل شروع بازی

 تخته را روی میز بگذارید، کارت های شانس و کارت های جایزه را سر جای خودشان قرار بدهید. مهره‌ی خود را انتخاب کنید. حریف‌های شما هم باید این کار را بکنند و یک مهره برای خودشان انتخاب کنند.

به هر بازیکن، 1500 دلار به عنوان سرمایه اولیه شروع بازی بدهید.(2 عدد 500 دلاری، دو عدد 100 دلاری، دو عدد 50 دلاری، دو عدد 20 دلاری، پنج عدد 10 دلاری، پنج عدد 5 دلاری، پنج عدد 1 دلاری) بقیه تجهیزات و پول‌ها را به بانک بسپارید.

 

بازی فکری استراتژیک مونوپولی

 

حالا به یک بانکدار نیاز دارید؛. این بانکدار نباید نظرهای شخصی‌ خودش را طی بازی اعمال کند و به تمام معنا، یک بانکدار واقعی باشد و مسئولیت بانک را برعهده بگیرد.

او مسئول است که از پول‌ها، خانه‌ها و هتل‌ها که به بانک سپرده شده‌اند نگهداری کند و در موقع نیاز به بازیکن‌ها وام بدهد و خانه‌ها را در مواقع مهم حراج کند. او جریمه‌ها، سودهای بانکی، هزینه حاصل از حراج خانه‌ها و … را جمع‌آوری می‌کند و داخل بانک می‌گذارد.

نکته: بانکدار می‌تواند از بازیکن‌ها انتخاب شود. ولی همانطور که گفته شد، نباید نظرهای شخصی‌اش را داخل بازی دخیل بکند و همچنین باید پول‌های خود را از پول‌های بانک جدا نگهدارد.

شروع بازی

شروع بازی اینطور است که جفت تاس می‌اندازید. بازیکنی که بیشترین عدد را آورده است، اول از همه و به تعداد عددی که آورده است، در جهت بازی شروع به حرکت روی ملک‌ ها می‌کند و روی هر ملکی که بنشیند آن را صاحب می‌شود و دیکر بازیکنان هم به همین صورت جلو می‌روند.

وقتی که یک بازیکن روی ملک بازیکن دیگر فرود بیاید باید به او جریمه بدهد. ماجرا به همین خرید و جریمه ختم نمی‌شود و شما در طی بازی با حالت‌های مختلفی روبرو می‌شوید که در ادامه درباره‌شان بیشتر صحبت می‌کنیم.

پایان بازی

باید تا انتهای بازی ادامه بدهیم و سعی کنیم که خانه‌ها و پول‌هایمان را از دست ندهیم. این بستگی به هوش و عملکرد ما طی بازی دارد.

دو وقت است که ما برنده بازی اعلام می‌شویم:

 • وقتی که پول بانک تمام شود و ما پولدارترین بازیکن بردگیم مونوپولی باشیم.
 • وقتی که همه بازیکن‌ها ورشکست شوند ولی شما نشده باشید.
 • نکته: آوردن اعداد جفت در تاس انداختن جایزه دارد و می‌توانید دوباره تاس بیاندازید. اما اگر، در نوبت جایزه باز هم این حالت تکرار شد، باید به زندان بروید.

همانطور که گفتیم، مهره شما در هر خانه‌ای که فرود بیاید، باید منتظر یک اتفاق باشید؛ خرید ملک، اجاره دادن، برداشتن کارت‌های شانس و جایزه، مالیات، زندان اگر شرایط مهیا باشد، ساخت خانه و هتل! بیایید، درباره هر کدام از اینها بیشتر بدانیم. چه وقت‌هایی با این حالت‌ها روبرو می‌شویم و در این مواقع باید چکار کنیم؟

خرید ملک

وقتی وارد یک ملک بشوید که صاحب ندارد، می‌توانید آن را صاحب بشوید. کافی است که قیمت روی آن را به بانک بپردازید و آن را مال خودتان کنید. اگر نخواهید یا نتوانید ملک را به قیمتی که برایش تعیین شده بخرید، ملک از طرف بانک به حراج گذاشته می‌شود.

شما و بقیه بازیکن‌ها می‌توانید قیمت پیشنهادی خود را اعلام کنید. ملک به بالاترین قیمت فروخته خواهد شد.

اجاره ملک

وقتی وارد ملک سایر بازیکن‌ها شدید، باید مبلغی را به عنوان اجاره بها به مالک بپردازید. مگر اینکه دو اتفاق زیر افتاده باشد:

 • مالک اجاره را از شما نخواهد
 • ملک او در رهن بانک باشد.

 

monopoli game

 

کارت‌های شانس و کارت‌های جایزه

بعضی از خانه‌ها مربوط به کارت‌های شانس و جایزه‌اند. وقتی روی خانه شانس نشستید، باید یک کارت شانس بردارید. وقتی هم روی خانه مربوط به کارت جایزه نشستید، باید یک کارت جایزه بردارید. بعد با توجه به دستورالعملی که روی آنها نوشته شده است عمل کنید و بازی را ادامه بدهید.

 

پرداخت مالیات

بعضی مواقع ممکن است در خانه مالیات فرود بیایید و مجبور شوید مالیات بدهید. دو تا انتخاب پیش رو دارید:

 •  200 دلار به عنوان مالیات به بانک بپردازید
 •  مبلغی به اندازه ده درصد از کل دارایی‌هایتان را بپردازید.

حتما با خودتان می‌گویید: ” خب، مبلغ کل دارایی‌هایم را حساب می‌کند و اگر ده درصد آن از 200 دلار کمتر بود، گزینه دوم را انتخاب خواهم کرد!” گرچه فکری که توی سرتان است، هوشمندانه است اما عملی نیست، چون شما باید قبل از محاسبه دارایی خودتان، تصمیم به انتخاب نحوه پرداخت مالیات بگیرید.

 

دریافت حقوق از بانک

هر موقع که یک دور بازی را گذراندید یعنی دوباره از نقطه شروع رد شدید، می‌توانید 200 دلار از بانک حقوق بگیرید.

 

عکس بازی مونوپولی

 

زندان

گاهی ممکن است بدشانسی بیاورید و به زندان بیفتید. در سه شرایط این اتفاق خواهد افتاد:

 • وقتی که کارت به زندان بروید را دریافت کنید.
 •  وقتی در خانه به زندان بروید فرود بیایید.
 •  وقتی که دوبار اعداد روی تاستان، جفت هم باشند.

البته، گاهی اوقات این اتفاق اصلا بدشانسی نیست. مثلا وقتی که خانه‌‌های روبه رویتان، همه برای بازیکن‌های دیگر است و شما هم پولی برای پرداخت اجاره ندارید که به آنها بدهید، زندان رفتن مثل یک اتفاق خوب است و به شما فرصت می دهد تا صبر کنید و منتظر بمانید بقیه بازیکن‌ها روی خانه شما بنشیند و از آنها اجاره دریافت کنید و بتوانید به بازی ادامه بدهید.

اگر مهره شما به خانه زندان وارد بشود، مثل یک بازدیدکننده باشید. اگر هم با کارت شانس یا دوبار تاس جفت آوردن این بلا سرتان آمده، همین‌طور. به زندان می‌روید و البته، نمی‌توانید برای دور زدن بازی و به زندان رفتن هم از بانک حقوق بگیرید.

خارج شدن از زندان

وقتی به خانه زندان وارد شدید، باید در آنجا بمانید. مگر اینکه از این چند روش استفاده کنید و خودتان را آزاد کنید:

 •  کارت رهایی از زندان دست شما باشد.
 •  کارت رهایی از زندان را از بازیکن‌ دیگر بخرید.
 • در صورتی که تاس جفت بیاورید که در این صورت، علاوه بر آزاد شدن از زندان، باید به تعداد عددی که آورده‌اید هم در جهت بازی حرکت کنید.
 •  قبل از اینکه دو بار تاس بیاندازید، 50 دلار به بانک بدهید و خودتان را از زندان راحت کنید. اگر این کار را نکردید و دوبار تاس انداختید و نتوانستید جفت بیاورید، قبل از بار سوم تاس انداختن، باید 50 دلار بدهید و با هر عددی که آوردید از زندان خارج شوید.

 

monopoly

 

ساخت خانه

وقتی که تمام ملک‌های به یک رنگ را داشته باشید، می‌توانید روی آنها خانه بسازید. وقتی که یک خانه را می‌خرید میتوانید روی هر ملکی که خواستید آن را قرار بدهید، اما ادامه خانه سازی یک شرط دارد؛ شما باید خانه بعدی را در ملک بعدی که همرنگ همین ملک است بسازید، تا وقتی که همه ملک‌های همرنگ به طور مساوی در خود خانه داشته باشند.

وقتی که هر ملک، یک خانه داشت، می‌توانید از اول شروع کنید و کنار خانه‌ها دوباره خانه بگذارید، در نتیجه شما نمی‌توانید در یک ملک یک خانه داشته باشید و در یک ملک دیگر سه تا! فروش خانه های ملک‌های همرنگ هم به همین ترتیب است.

از هر ملک و به ترتیب، یک خانه می‌توانید بفروشید تا وقتی که از همه خانه‌ها به طور مساوی یک خانه کم شود و بعد دوباره این کار را تکرار کنید تا خانه همه ملک‌ها به پایان برسد. در نتیجه نمی‌توانید دو خانه از یک ملک بفروشید؛ در صورتی که در بقیه ملک‌ها هم دو خانه وجود دارد.

ساخت هتل

وقتی که شما در چهار ملک همرنگ، چهار خانه داشته باشید، می‌توانید خانه‌ها را به بانک برگردانید و یک هتل بخرد. برخلاف اینکه شما می‌توانید در هر ملک، چند خانه بسازید، فقط یک هتل می‌توانید در هر ملک قرار بدهید.

 

استراتژی مونوپولی عکس

 

فروش ملک

ملک‌ها می‌توانند به بازیکن‌های دیگر فروخته شوند یا با ملک‌های دیگر عوض بشوند. اما در صورتی که خانه‌ یا هتلی در آنها نباشد. وقتی که خانه و هتل در ملک خودتان داشته باشید باید ابتدا آن را به نصف قیمت به بانک بفروشید. بعد که ملک خالی شد، می‌توانید آن را عوض کرده یا بفروشید.

بیشتر بخوانید: بیوگرافی برادران پارکر، سازنده بازی فکری مونوپولی

رهن ملک

 شما می‌توانید املاک خود را به رهن بانک دربیاورید و به میزانی که پشت آن نوشته شده است، پول دریافت کنید. قبل از رهن، باید خانه‌ها و متعلقاتی که روی ملک ساخته شده را نصف قیمت به بانک داده باشید.

اگر خانه‌ یا هتل و … روی ملک وجود داشته باشد، نمی‌توانید آن را به بانک رهن بدهید؛ هر زمان که بخواهید می‌توانید پول رهن + ده درصد سود را به بانک برگردانید و سند ملک را از رهن بانک دربیاورید.

در مدت زمانی که ملک رهن است، می‌‎توانید آن را بفروشید. پرداخت پول رهن و سود، برعهده خریدار ملک است و شما دیگر وظیفه‌ای در قبال آزاد کردن سند ملک از بانک ندارید.

 

monopoli

ورشکست شدن

ورشکست شدن یعنی باختن. حالا در بردگیم مونوپولی، چه زمانی ورشکست اعلام می‌شویم؟ وقتی که نتوانیم هزینه جریمه یا اجاره را حتی با فروش و رهن املاک خود بپردازیم.

اگر توسط یک بازیکن دیگر ورشکست شویم، مثلا نتوانیم اجاره ملکش را بپردازیم، باید دارایی‌هایمان را به او بدهیم. همچنین خانه‌ها و هتل‌ها را نصف قیمت بفروشیم و پولش را هم به او تحویل بدهیم.

اموالی که در رهن بانک است هم باید توسط بازیکن جدید آزاد شود. اگر این کار را نکند، باید به ازای هر دور که از آزاد کردن آنها سر می‌پیچد مبلغی به عنوان سود به بانک پرداخت کند.

حالا اگر توسط بانک ورشکست شوید مثلا به او بدهکار باشید و نتوانید بدهی خود را بپردازید، بانک تمام املاکتان را به حراج می‌گذارد. البته غیر از خانه‌ها و هتل‌ها.

 

مونوپولی

 

کلام آخر

همانطور که گفتیم برای اینکه استراتژی مونوپولی دستتان بیاید، به این نیاز دارید که این بازی را چند بار انجام دهید یا می توانید با انجام بازی شبیه به مونوپولی، مهارت های خود را در این بازی بالا ببرید. با این حال، ترفندهای آورده شده در مقاله، حتی اگر یک بازیکن حرفه‌ای نباشید شما را از تازه کار بودن درمی‌آورند و کمک می‌‎کنند مثل یک بازیکن تازه کار عمل نکنید. روش بازی مونوپولی آسان و در عین حال جالب است. احتمالا حالا دیگر با این سوال مواجه نباشید که چگونه بازی مونوپولی را ببریم؟! اینطور نیست؟

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *