در جلسات انجمن اولیا و مربیان چه بگوییم و چه کاری بکنیم؟

در جلسات انجمن اولیا و مربیان که مدیر و معاون مدرسه، معلم پرورشی و منتخب والدین دانش‌آموزان در آن شرکت می‌کنند، صحبت های زیادی مطرح می‌شود تا به رشد روزافزون دانش آموزان در تمامی زمینه‌ها اعم از علمی، اخلاقی، مذهبی، فرهنگی و… کمک شود.

انجمن اولیا و مربیان

با توجه به اینکه فعالیت‌های انجمن اولیا و مربیان در تربیت فرزند و آینده کشور عزیزمان بسیار تاثیرگذار است، لذا سکوت کردن و عدم همراهی اعضا در انجمن اولیا و مربیان و یا باری به هر جهت بودن، نمی‌تواند انجمن را به اهداف والای خود برساند. هر عضو وظیفه دارد تا تمامی تلاش خود را برای رسیدن به اهداف انجمن اولیا و مربیان انجام دهد. اما در جلسات انجمن اولیا و مربیان چه بگوییم و چه کاری بکنیم؟

1. معرفی خود و اهداف

این گزینه که به طور معمول در اولین جلسه رسمی انجمن و اولیا انجام می‌شود، شامل معرفی خود ومهارت‌هایی است که فرد دارد. در این جلسه بهتر است که هر فرد درباره اهدافی که می‌خواهد در این انجمن به آن برسد صحبت کند تا علاوه بر انگیزه‌بخشی به دیگران، اهداف کمال‌گرایانه و اشتباه از همان ابتدا حذف گردد. این جلسه به تمامی اعضا کمک می‌کند تا رابطه بهتری با یکدیگر برقرار کرده و صحبت کردن در جمع راحت و دلپذیرتر شود.

2. درخواست بررسی صورت جلسات انجمن سال‌های گذشته

آشنا شدن با اقدامات مثبت مدرسه و فعالیت‌های انجام گرفته توسط اعضای پیشین انجمن اولیا و مربیان از طریق صورت جلسات و… انجام می‌پذیرد. این اقدام می‌تواند ایده‌های زیادی را برای سال جدید به شما بدهد و یا حتی اعضا تصمیم بگیرند برخی از اقدامات سال پیش را در سال جاری ادامه دهند.

جلسات انجمن اولیا مربیان

3. صحبت کردن درباره وضع درسی کودکان

یکی از بهترین روش‌ها برای جلوگیری از افت دانش‌آموزان این است که به صورت دوره‌ای سطح درسی آنها را به دست آورده و بررسی کنیم. در صورتی که افت درسی به صورت گروهی اتفاق افتاده، درخواست کنیم تا علت آن مشخص و رفع شود. در برخی از موارد ممکن است نیاز به برگزاری کلاس‌های تقویتی، تغییر روش تدریس، نوع تکالیف و… باشد.

4. پیشنهاد برگزاری نمایشگاه و بازارچه

یکی از بهترین روش‌ها جهت بالا بردن مهارت و اعتماد به نفس دانش‌آموزان، برپایی نمایشگاه و بازارچه است. دانش‌آموزان می‌توانند در هر هنری که استعداد و یا علاقه دارند فعالیت کنندو آن را به نمایش عموم بگذارند و حتی از آن درآمدزایی کنند. با برگزاری نمایشگاه و بازارچه می‌توان نیکوکاری را نیز به دانش‌آموزان آموخت و اعلام کرد تمامی یا درصدی از آن را در کار خیر مانند کمک به کودکان بیمار و… اهدا کنند

نکته: این پیشنهاد تنها یکی از ده ها پیشنهاداتی است که در جلسه می‌توان بیان کرد. اگر می‌خواهد با سایر پیشنهادات این چنینی آشنا شوید، حتما مقاله ” جدیدترین ابتکارات انجمن اولیا و مربیان ” را مطالعه کنید.

 

انجمن اولیاء و مربیان

5. صرفه‌جویی در امور مالی

یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که در هر انجمن اولیا و مربیان مطرح می‌شود مسائل مالی است. چرا که مدرسه برای اجراسازی تمامی فعالیت‌های خود به پول نیاز دارد. به همین دلیل به عنوان یک عضو فعال در انجمن اولیا و مربیان می‌بایست به تمامی روش‌های کم‌خرج‌ و خلاقانه‌تر فکر کند و از برگزاری فعالیت‌های بی‌اثر و هزینه‌بر جلوگیری کند.

6. آگاهی و اطلاع‌رسانی

مسائل زیادی وجود دارند که در تربیت یک انسان موفق برای آیندگان، تاثیرگذار است و نباید از آنها غافل شد. لذا بسیار اهمیت دارد که در این زمینه در انجمن اولیا و مربیان صحبت کرده و برای آن فعالیت‌های مثبتی اعم از دعوت از کارشناسان و مشاوران، صحبت کردن با والدین، اطلاع رسانی به دانش‌آموزان و والدین آنها و… انجام داد. از مهم‌ترین مواردی که نیاز به اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی به آفراد در آن بسیار حس می‌شود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  مسائل موجود در جامعه مانند طلاق، اعتیاد والدین
 • روش برخورد با مشاجره‌های خانوادگی
 •  اطلاع‌رسانی در برابر خشونت علیه کودکان
 • مسائل تربیتی کودک مانند پرخاش‌گری، لجبازی و…
 •  آگاهی درباره روش‌های پیشگیری از بیماری‌های ویروسی
 •  نحوه نه گفتن
 •  کنترل خشم
 •  برنامه‌ریزی مالی
 •  و…

انجمن مدارس

7. مسائل فرهنگی

از آنجا که تاثیر مسائل فرهنگی بر شخصیت و آینده دانش‌آموزان بسیار موثر است؛ هر عضو از انجمن اولیا و مربیان می‌بایست بر انجام موارد فرهنگی و مذهبی تاکید داشته باشد. مواردی که در پاین اشاره شده از جمله مواردی است که می‌توان در جلسات انجمن اولیا و مربیان آن را بررسی کرد :

 •  وضعیت کتابخانه مدرسه و افزایش کتاب‌های مناسب
 • برگزاری مسابقات کتابخوانی جهت تشویق دانش‌آموزان
 • برگزاری نماز جماعت و سخنرانی درباره نماز
 • تنظیم مقرراتی مناسب در جهت رعایت نظم و نظافت به همراه سیستم تشویقی و تنبیهی
 • برگزاری جشن تکلیف در مدرسه
 • آموزش کمک‌های اولیه و وضعیت‌های بحرانی مانند زلزله
 • راه اندازی مسابقات جذاب برای دانش‌آموزان در جهت یادگیری فرهنگ همکاری و اتحاد
 • انجام کارهای هنری و کودکانه در جهت بالا بردن مقام پدر، مادر و معلمان
 • و…

22 دیدگاه برای “در جلسات انجمن اولیا و مربیان چه بگوییم و چه کاری بکنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *