ایده های جالب برای ساخت اسباب بازی با وسایل دور ریختنی

دنیای امروز دنیای وسایل حاضر و آماده است. شاید این از جهاتی پیشرفت و صرفه‌جویی در زمان تلقی شود اما اصلی‌ترین علت محو خلاقیت و زوال برخی مهارت‌ها شده است. چگونه می‌توانیم در چنین دنیایی به پرورش خلاقیت و مهارت‌های گوناگون فرزندانمان کمک کنیم؟

ساخت اسباب بازی با وسایل دور ریختنی یکی از کارهایی است که هم بخشی از نیاز بچه‌ها به اسباب بازی را تأمین می‌کند، هم سبب رشد خلاقیت آنان می‌شود. در این مقاله هم ضرورت و مزایای ساخت اسباب بازی را بررسی می‌کنیم و هم ایده‌هایی برای آن ارائه می‌دهیم.

تا انتهای مقاله با تیم آموزشی رایاد همراه باشید.

 

کاردستی با وسایل دور ریختنی

 

مزایای ساخت اسباب بازی با وسایل دور ریختنی

تأکید ما بر پرورش خلاقیت است اما ساخت کاردستی با وسایل دورریختنی مزایای دیگری نیز به همراه دارد. به طور کلی می‌توان مهم‌ترین مزایا را این‌گونه برشمرد:

1.رشد خلاقیت:

در ساخت کاردستی با وسایل دور ریختنی، بچه‌ها یک یا چند شیء را که پیش‌تر ساختار و کارایی دیگری داشته‌اند، به شیء دیگری با ساختار و کارایی متفاوت تبدیل می‌کنند. این نکته اصلی‌ترین عامل رشد و پرورش خلاقیت است.

2. رشد مهارت‌ها:

از کارهایی که بچه‌ها در این فرایند انجام می‌دهند، به کارگیری حواس پنجگانه، دست‌ورزی، ایجاد ارتباط میان حواس گوناگون (مثلا هماهنگی میان چشم و دست)، استفاده از ابزارهای مختلف و … است. تمام این‌ها مهارت‌های آنان را افزایش می‌دهد و کمک می‌کند در انجام سایر امور، تسلط بیشتری پیدا کنند.

3. انتقال فرهنگ صرفه‌جویی:

بچه‌ها حین ساخت اسباب بازی با وسایل دور ریختنی درمی‌یابند نیازی نیست برای رفع تمام نیازهایشان هزینه دهند. آن‌ها می‌توانند با هزینه کمتر و حتی بدون هزینه، با چیزهایی که در اختیار دارند، احتیاجات خود را فراهم کنند.

4. دوستی با محیط زیست:

بسیار ارزشمند است که نسل‌های جدید از کودکی با محیط زیست خود در آشتی باشند و اقداماتی را انجام دهند که برای آن مفید است. تبدیل دورریختنی‌ها به وسایل کاربردی یکی از راه‌های کاهش پسماند است. پس باید بچه‌ها را متوجه کرد که کار ارزشمندی انجام می‌دهند و این به آنان عزت نفس می‌دهد.

 

ساخت بازی فکری با وسایل دور ریختنی

 

بیشتر بخوانید: بازی با وسایل دور ریختنی در خانه

انواع ایده های ساخت اسباب بازی با وسایل دور ریختنی

وقتی چشم را دورتادور محل‌های زندگی، تحصیل و کار بچرخانیم، با انبوهی از وسایل به‌ظاهر بی‌استفاده و دور ریختنی روبه‌رو می‌شویم. چیزی نمانده است که در زباله غرق شویم. از سوی دیگر مدام به چیزهای تازه نیاز پیدا می‌کنیم و می خریم و تلنبار می‌کنیم.

در اینجا ایده‌هایی برای شما داریم که می‌توان با استفاده از آن‌ها برخی دورریختنی‌ها را تبدیل به اسباب بازی کرد. به این ترتیب با ساخت کاردستی با وسایل دور ریختنی هم از خرید دوباره اسباب بازی معاف می‌شویم و هم قدری از حجم زباله‌ها می‌کاهیم.

1.ساخت اسباب بازی با ظروف یک‌بار مصرف

ظروف یک‌بار مصرف از اشیایی هستند که لازم است استفاده از آن‌ها را تا حد امکان ممنون یا محدود کنیم. اگر در جایی ناچار به استفاده از این ظروف شدیم، می‌توانیم پس از استفاده، آن را تبدیل به یک کاردستی یا اسباب بازی کنیم. با استفاده از چسب، رنگ گواش، ماژیک و برخی وسایل دیگر می‌توان ساخت اسباب بازی با وسایل دور ریختنی را به این نحو انجام داد.

این خانه قارچی کوچک را ببینید که با استفاده از پیاله و لیوان یک‌بار مصرف و تنها با کمی خلاقیت ساخته شده است. حتی بچه‌های خردسال نیز از پس ساختن آن برمی‌آیند.

نمونه ساده دیگر از ساخت اسباب بازی با وسایل دور ریختنی این عروسک ساده است که با لیوان یک‌بار مصرف و تکه‌های نواری بریده شده از ظروف یک‌بار مصرف درست می‌شود. تنها کافی است با گواش و ماژیک آن را نقاشی کنید. در صورت تمایل می‌توانید چشم عروسکی را که خراب شده است، روی آن بچسبانید یا فقط با ماژیک برایش چشم بکشید.

 

ساخت اسباب بازی با وسایل دور ریختنی

 

2.ساخت اسباب بازی با بطری‌های پلاستیکی و پت‌ها

یکی از دورریختنی‌هایی که زیاد در خانه‌ها وجود دارد، بطری‌های پلاستیکی و پت‌ها هستند. هم با خود این اشیا و هم با درهایشان می‌توان کاردستی‌هایی ساخت.

برای مثال می‌توانید درها را در ترکیب با چیزهای دیگر به اسباب بازی تبدیل کنید. یکی از ایده‌های ساخت اسباب بازی با وسایل دور ریختنی را در تصویر مشاهده می‌کنید. کافی است درهای نوشابه، روغن، و … را که از قبل جمع‌آوری کرده‌اید، با یک میل داغ سوراخ کنید. سپس از داخل آن‌ها نخ کاموا یا شیرینی رد کنید و یک مار پلاستیکی بسازید. می‌توانید برای کله مار از درپوش بزرگ‌تر یا توپ استفاده کنید و روی آن را نقاشی کنید.

با برش قسمت انتهایی پت‌های نوشابه و ماءالشعیر و رنگ‌آمیزی آن‌ها می‌توانید این عروسک‌های زیبا را بسازید. کافی است انتهای پت را ببرید و سپس با رنگ‌های دلخواه آن‌ها را به شکل تعدادی کفش‌دوزک درآورید. می‌توانید از در بطری‌ها و سایر اشیای دورریختنی برای ساخت سر و شاخک‌ها استفاده کنید.

 

کاردستی با وسایل دور ریختنی

 

3.ساخت اسباب بازی با کارتن و مقوا

یکی دیگر از دورریختنی‌ها که زیاد در خانه انباشته می‌شود، کارتن‌ها و جعبه‌های مقوایی و همچنین رول‌های دستمال کاغذی هستند. با توجه به ساختار شکیلی که این دورریختنی‌ها دارند، می‌توان از آن‌ها برای ساخت اسباب بازی استفاده کرد.
یکی از چیزهایی که می‌توانید با کارتن و مقوا درست کنید و چندان هم کار سختی نخواهد بود، ماشین است. بچه‌ها به ماشین اسباب بازی علاقه دارند و این اسباب بازی معمولا در گروه اسباب بازی های گران قیمت قرار دارد.

ببینید با استفاده از جعبه های مقوایی و رنگ‌آمیزی آن‌ها چطور می‌توان یک ماشین مدل بالای شیک ساخت. اگر به تصویر دقت کنید، ساخت آن دشوار نیست و به سادگی می‌‌توانیدالگوی چنین ماشینی را از کارتن‌ها برش دهید. برای رنگ‌آمیزی می‌توانید از گواش استفاده کنید یا کاغذهای رنگی روی آن بچسبانید.

همچنین می‌توان کارتن‌ها و مقواها را در فرایندی با دورریختنی‌های دیگر مثلا پلاستیک‌ها ترکیب کرد. برای مثال همان‌طور که در تصویر می‌بینید، از مقوای میان رول‌های دستمال کاغذی، درهای پلاستیکی بطری‌ها و مقداری نخ می‌توان یک قطار زیبا ساخت. رنگ‌های متنوعی که وجود دارد، قطار را زیبا می‌کند. می‌توانید مانند تصویر، خود استوانه‌های مقوایی را هم رنگ کنید تا زیباتر شود.

همچنین می‌توان با ترکیب یک بطری پلاستیکی آب معدنی، نوشابه کوچک و مانند آن‌ها با رول‌های دستمال کاغذی و تکه‌های دیگر مقوایی یک هواپیما بسازید.

برای ساخت اسباب بازی با وسایل دور ریختنی به این روش، از یک رول به دور بطری استفاده کنید. با برش‌های دیگری از مقوا بال‌ها و قطعات دیگر هواپیما را مطابق شکل بسازید. دو رول دستمال را به عنوان موتورها در زیر بال‌ها قرار دهید. می‌توانید از دایره‌های برش داده شده مقوایی شکل پنجره‌ها را بسازید. برای ملخ جلوی هواپیما نیز می‌توانید از پلاستیک یا مقوای برش خورده استفاده کنید.

 

ساخت اسباب بازی با کارتن

 

بیشتر بخوانید: معرفی 5 نمونه پرطرفدار بازی فکری با کاغذ

4.ساخت ماکت با کارتن

ماکت‌ها از دوست‌داشتنی‌ترین اسباب بازی‌ها هستند. برای ساخت این نوع از اسباب بازی و کاردستی با وسایل دورریختنی می‌توانید از کارتن‌هایی با ابعاد بزرگ استفاده کنید. مثلا داخل دیواره‌های کارتن برای درآوردن درها و پنجره‌ها برش ایجاد کنید.

همچنین می‌توانید یک صحنه اجرای نمایش بسازید و با قرار گرفتن در پشت آن با عروسک‌های خود نمایش اجرا کنید. برای این کار باید حفره‌هایی در کار ایجاد کنید که بتوان دست را از داخل آن‌ها همراه عروسک‌ها عبور داد و آن‌ها را به حرکت درآورد.

اگر فضای کافی دارید مثلا اگر فرزند شما اتاق مستقل دارد، می‌توانید یک ضلع از اتاق او را به ماکت‌ها اختصاص دهید. مثلا با چند کارتن مجموعه کابینت‌ها، گاز، یخچال و سایر وسایل آشپزخانه را در اندازه‌ای که متناسب با قد و قواره بچه‌ها است، بسازید. فرزند شما احتمالا نیمی از روز را در آشپزخانه کارتنی خود مشغول بازی خواهد شد.

اگر بچه‌ها بازی با وسایل ساده در خانه را یاد بگیرند، مطمئن باشید در آینده در رویارویی با چالش‌ها خلاقانه‌تر و هوشمندانه‌تر عمل می‌کنند.

 

ساخت ماکت با کارتن

 

ساخت بازی فکری با وسایل دور ریختنی

روش‌های ساخت کاردستی با وسایل دور ریختنی تنها محدود به اسباب بازی های ساده نیست. شما می‌توانید حتی به ساخت بازی فکری با وسایل دور ریختنی هم فکر کنید.

مثلا از جعبه‌های پیتزای بی‌شماری که دور انداخته می‌شود، می‌توان برای ساخت یک بازی هیجان انگیز استفاده کرد. کافی است در صفحه با تکه‌هایی از لبه جعبه، موانع و دیواره‌هایی بسازید و آن را به یک ماز تبدیل کنید. همچنین سوراخ‌هایی به اندازه یک تیله در جای جای صفحه ایجاد کنید. در جعبه را به زیر صفحه بازی متصل کنید. سپس سعی کنید تیله را بی‌آنکه از سوراخ‌ها به قسمت زیرین سقوط کند، به مقصد تعیین شده برسانید.

این بازی را می‌توانید با روشی دیگر با بک جعبه کارتن، تعدادی رول دستمال کاغذی و یک توپ کوچک مانند توپ پینگ‌پنگ بسازید.

یک راه دیگر ساخت بازی فکری با وسایل دور ریختنی، ساخت پازل و جورچین با مقوا است. به روش‌های گوناگونی می‌توانید پازل بسازید. مثلا به این نمونه بازی فکری نگاه کنید که به سادگی قابل ساختن است. شما می‌توانید از شکل‌ها و طرح‌های پیچیده‌تری استفاده کنید.

سخن پایانی

شما را با تعدادی از ایده های ساخت اسباب بازی با وسایل دور ریختنی آشنا کردیم. این ایده‌ها می‌توانند خود جرقه ایده‌های نوآورانه دیگر در ذهن شما باشند که می‌توانید با استفاده از فضا و امکاناتی که در اختیار دارید، آن‌ها را اجرا کنید. ساخت بازی و کاردستی با وسایل دور ریختنی در روحیه بچه‌ها اثرات شگرفی دارد که می‌توانید تا سال‌های سال بعد نظاره‌گرشان باشید.

2 دیدگاه برای “ایده های جالب برای ساخت اسباب بازی با وسایل دور ریختنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *