جشن تکلیف

جشن تکلیف ( جشن عبادت)

مراسم جشن تکلیف یا همان جشن عبادت یکی از جشن‌هایی است که وقتى پسر یا دختر به سنّ معیّنى رسیدند و بالغ شدند، برگزار میشود. این رویداد مذهبی که در اکثر مدارس کشور به‌صورت مفصل برگزار می‌شود تا مدت ها در ذهن دانش‌آموز باقی می‌ماند. از آنجا که دخترها در سن پایین تری به بلوغ می‌رسند، معمولا این جشن در مدارس دخترانه اهمیت و جذابیت بیشری دارد.

 تیم آموزشی رایاد با درنظر گرفتن نیازمندی مدارس اقدام به تولید محتوا برای مراسم جشن تکلیف و فروش بسته های جشن تکلیف تحت عنوان نسترن و سدنا نمونه است. این بسته‌ها شامل چادر نماز، سجاده و کیف دستی است. بسته جشن تکلیف و چادر جشن تکلیف هدایایی است که تا مدت ها در ذهن دانش آموز می‌ماند. یرای سفارش نمونه و یا کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره 09918283765( آقای صدری) تماس حاصل فرمایید.

اگر میخواهید با صفر تا 100 برگزاری مراسم جشن تکلیف آشنا شوید، تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

بسته جشن تکلیف

معمولا مدارس در جشن عبادت بسته هایی را به عنوان یادگاری و برای ترغیب دانش آموزان به انجام تکالیف عبادی خود به آنها هدیه میدهند. عمده این محصولات تحت قالب بسته جشن تکلیف ( پک جشن تکلیف ) و چادر جشن عبادت یا جشن تکلیف می باشد.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد بسته و چادرهای جشن تکلیف روی لینک زیر کلیک کنید.

چادر جشن تکلیف

برگزاری مراسم جشن تکلیف

«در ایران زمین و سایر کشورهای مسلمان، مردم در عید تکلیف به مناسبت رسیدن فرزندانشان به سن بلوغ، نعمت بندگی و عبادت از طرف پروردگار، جشن مى‌گيرند تا بدين وسيله سپاسگزارى و شكر و شادى خود را نشان دهند.»
به تكليف رسيدن، يك عيد به حساب مى‌آيد، چون از نظر عقلى و جسمى به حدّى رسيده‌ايم كه شایسته‌ی دریافت دستورات خداوند و اطاعت از او شده‌ایم و از آن پس بنده شايسته او به حساب می‌آييم و چه افتخارى بالاتر از اين؟
امروزه مراسم جشن تکلیف بنا به شرایط خاص به دو صورت «برگزاری جشن تکلیف در خانه» و یا «برگزاری جشن تکلیف در مدرسه» انجام می‌شود. در این مطلب تمام اقدامات و مراحلی که لازم است برای هر یک از این نوع انجام شود را توضیح داده‌ایم پس با ما همراه باشید.

برگزاری جشن تکلیف در منزل

فرارسیدن دوره‌ی بلوغ و تکلیف شرعی از گذشته تا امروز برای نوجوانان جشن گرفته می شد. در این جشن با نوجوان مانند یک شخصیت بالغ رفتار می شود و به پرورش و رشد روحی و فکری او کمک می شود.
مهمترین مورد در برگزاری جشن محتوای آن است. اینکه جشن تا چه حد محتوای معنوی داشته و تأثیر مثبتی داشته باشد بسیار مهم است. باید دقت داشته باشید که برای برگزاری جشن تکلیف در خانه نکاتی را حتما باید راعایت کنید تا لذت این تجربه مهم به فرزند شما منتقل شود. برای آشنایی به کارهایی که برای برگزاری مراسم در خانه لازم است انجام دهید می‌توانید به مطلب برگزاری جشن تکلیف خانگی مراجعه کنید.

کادوی جشن تکلیف

یکی از مهمترین کارهایی که برای برگزاری جشن تکلیف در خانه باید انجام دهید خرید کادو برای کودکان در این زمان است. خرید کادو جشن تکلیف به شرطی که هدیه مناسبی را تهیه کرده باشی این روز را برای کودکان خاطره‌انگیزتر می‌کند. برای آشنایی به 18 هدیه جذاب جشن تکلیف شما می‌توانید به مطلب کادو جشن تکلیف مراجعه کنید.

کادو جشن تکلیف

متن های مورد نیاز

جشن تکلیف نیز مانند سایر جشن‌ها قسمت های مختلفی دارد که برای این قسمت‌ها نیاز به محتوا و متن‌های مختلف، بسیار حیاتی می‌باشد،  اگر قصد برگزاری جشن تکلیف در خانه را دارید حتما باید با این نوع متن‌ها آشنایی داشته باشید برای مطالعه و آشنایی با این متن‌ و دکلمه‌ها می‌توانید مطلب نمونه متن جشن تکلیف مراجعه کنید.

برگزاری جشن تکلیف در مدرسه

برگزاری جشن تکلیف یکی از سنت‌های مهم در مدارس است. این جشن که جشن بندگی هم نام دارد آغاز راه جدیدی برای کودکان است و آن‌ها وارد دوره دیگری از زندگی خود می‌شوند. بعضى از دانشمندان بزرگ اسلامى هم در گذشته، روز تكليف خود را با مراسمى كه برگزار مى كردند، جشن مى گرفتند. خاطره جشن تكليف، يك خاطره شيرين تربيتى و معنوى است. مناسب است كه مدارس با انجام مراسم درست این خاطره شیرین را برای دانش‌آموزان به یادماندنی کنند. در ادامه دو نوع کاری که باید مدارس قبل از برگزاری مراسم و حین برگزاری مراسم جشن تکلیف انجام دهند را توضیح خواهیم داد.

اقدامات پیش از شروع جشن عبادت

مکان برگزاری مراسم

مکان برگزاری مراسم جشن تکلیف از جمله ابعاد مهم در این زمینه است.
با توجه به معنوی بودن جشن تکلیف بهتر است مدارس حتی الامکان از نمازخانه‌ی مدرسه و یا مساجد برای اجرای جشن استفاده کنند.
البته برای انس بیشتر دانش آموزان با مکان‌های دینی برگزاری جشن در امامزاده‌های شهر نیز ایده‌ی خوبی به شمار می‌رود.

امامزاده

استفاده از کارت دعوت برای اولیاء دانش آموزان

جشن تکلیف یکی از رویدادهای به‌یادماندنی زندگی هر دختری است که تا مدت ها در ذهن او باقی می‌ماند و می‌تواند به او انگیزه ای دهد تا با انگیزه بیشتر احکام دینی را به جاآورد، فلذا دعوت از خانواده‌ها این مراسم را بیش از پیش شکوهمند می‌کند.

اگر برای دعوت از اولیا کارت دعوت تهیه کنید، قطعا اولیا با اشتیاق بیشتری در  مراسم شما شرکت میکنند.

کارت دعوت جشن تکلیف

دفن کردن بدی ها

معلم از دانش آموزان بخواهد، که هرکدام در کاغذ کوچکی کارهای نادرستی مثل کمک نکردن به پدر و مادر، نماز نخواندن، درس نخواندن و … را بنویسند.
سپس آن‌ها را درون جعبه بگذارند و به باغچه‌ی مدرسه بروند و با کمک معلم خود آن‌ها را در زیر خاک دفن کنند. مدارس می‌توانند از اجرای این کار فیلمبرداری کنند ، و بعد از اتمام جشن تکلیف آن را به اولیاء دانش آموزان تقدیم کنند.

تهیه‌ی تاج بندگی

تاج را می‌توان هم به صورت آماده و هم توسط خود دانش آموزان تهیه کرد. در تهیه ی این تاج درست کردن آن در کلاس هنر توسط دانش آموزان با معلم خود پیشنهاد می‌شود. از حلقه‌های گل هم می توان به عنوان تاج استفاده کرد. در ادامه نمونه های استفاده شده از تاج گل در مراسم را می‌توانید مشاهده کنید.

تاج بندگی
تاج بندگی

برگزاری نمایشگاه نقاشی با موضوع نماز

معلم یک هفته پیش از برگزاری مراسم از دانش آموزان بخواهد نقاشی هایی با موضوع نماز بکشند و با برگزاری نمایشگاه نقاشی در محل برگزاری مراسم از اولیای دانش آموزان جهت مشاهده نقاشی فرزندانشان دعوت به عمل آورد. مطلب نقاشی های جشن تکلیف ایده های جذاب و خاصی را به شما ارائه می دهد.

نقاشی جشن تکلیف
نقاشی جشن تکلیف
نمایشگاه جشن تکلیف
نمایشگاه جشن تکلیف

اقدامات مربوط به مراسم جشن تکلیف

نصب دکور و سن

دکور و سن هرچقدر جذاب‌تر و خلاقانه‌تر باشد، مراسم شما مراسم جذاب‌تری خواهد شد. برای نصب دکور می‌توانید از ایده‌‌های متفاوتی استفاده کنید.در ادامه چند نمونه از ایده‌های دکور برای مراسم ذکر می‌شود.

  • درست کردن تم ابر و فرشته به کمک بادکنک آرایی
  • استفاده از ریسه هایی به شکل فرشته
  • درخت پاکیها: ساخت این درخت توسط دانش آموزان به وسیله یونولیت، کارتن یا تخته چوب انجام می شود. ابتدا دانش آموزان نام برخی کارهای خوب را می نویسند ، سپس به‌عنوان برگ و میوه بر روی شاخه‌های درخت آویزان می‌کنند.
سن جشن تکلیف

برگزاری مسابقات دینی به همراه اهدای جوایز

برای مثال بازی درست خواندن نماز می‌تواند ایده خوبی باشد.
یکی از مسئولین در مقابل دانش آموزان شروع به نماز خواندن کند و سعی کند مبطلات نماز را اجرا کند( خندیدن ، حرف زدن ، سر خود را برگرداندن و…). در آن هنگام مجری از دانش آموزان بخواهد که با دیدن اشتباهات شخص در نماز، همه با هم با گفتن واژه «غلطه آی غلطه» واکنش نشان دهند.

برای آشنایی با ایده‌‌های دیگر نیز می‌تواند به مطلب مسابقه برای جشن تکلیف مراجعه کنید.

خواندن اشعار دسته جمعی

خواندن اشعار دسته جمعی برای اکثر مراسم‌ها ایده خوبی به شمار می‌رود.این قسمت از معدود قسمت هایی است که تمامی دانش آموزان می‌توانند در آن مشارکت کنند و خب طبیعتا از این منظر برای  دانش آموزان بخصوص در سنین کمتر جذاب به شمار می‌رود. البته طبیعی است که اجرای این برنامه مسلتزم تمرین قبلی است.

شعر زیر یک نمونه از آن شعرهایی است که به دلیل سادگی و روانی در اکثر جشن‌های تکلیف مدارس توسط دانش آموزان اجرا می‌شود.

شده‌ام نه ساله

شده ام نه ساله / جشن تکلیف من است/ جا نماز و چادر/ همه در کیف من است
دین من اسلام است/ من مسلمان هستم/ می رسد صوت اذان/ شاد و خندان هستم
چادری داده به من/ هدیه ای مادر من/ مثل تاجی از گل/ چادرم بر سر من
می پرم رو به خدا/ لحظه ی سبز نماز/ پنج نوبت هر روز/ می کنم راز و نیاز
مثل گل می شکفم/ باز در سایه دین/ ای خدا! شکر! شدم/ زود همسایه ی دین

دانلود آهنگ ” شده-ام-۹-ساله

جشن تکلیف من

اونروز که جشن تکلیف / تو مدرسه به پا شد / در دل کوچک من / شور و شری به پا شد / گفتم با یاد خدا / انس می گیرم همیشه / دلم با یاد خدا / راحت و آروم میشه / وقتی که بانگ اذان / می پیچه تو شهرما / من به نماز می ایستم / حرف می زنم با خدا / با اون خدا که مهربون و پاکه / خالق این زمین و آب و خاکه / با اون خدا که همتایی نداره / ابر سیاه به لطف اون، می باره

اجرای نمایش بیرون کردن شیطان

این نمایش توسط مجری برنامه و فردی که خود را شبیه شیطان کرده است، انجام می‌شود. بدین صورت که هنگام اجرای برنامه توسط مجری، فردی با ظاهری پلید و شیطان مانند وارد سن می‌شود و با گفتن عباراتی مانند «بچه ها من دوست واقعی شما هستم»، «بچه ها حجاب داشتن خیلی سخته، برای این که راحت باشید حجاب رو کنار بذارید»، «به جای درس خوندن برید بازی کنید»، « اگه مامان بابا موقع بازی به شما چیزی گفتن به حرفشون گوش ندید» و… قصد گول زدن و فریب دانش آموزان را دارد . در آن هنگام مجری از بچه‌ها می خواهد که با گفتن «برو بروووو ، برو برووو» او را از مجلس بیرون کنند.

نمایش جشن تکلیف
بیرون کردن شیطان

بسته جشن تکلیف

یکی دیگر از قسمت‌های جذاب این برنامه اهدای بسته جشن تکلیف به دانش‌آموزان است.
در این قسمت اسامی بچه ها قرائت می‌شود و در حالی‌که والدین و سایر دانش‌آموزان در حال تشویق هستند، بسته جشن تکلیف به شخص اهدا می‌شود. البته گاهی اوقات تمام دانش‌آموزان قبل از مراسم بسته جشن تکلیف را دریافت ‌می‌کنند و با پوشش کامل در مراسم حاضر می‌شوند.
در این حالت نیز حتما قسمتی از برنامه را به اهدای بسته اختصاص دهید و به صورت نمادین این قسمت را اجرا کنید.

بسته جشن تکلیف نسترن و سدنا پیشنهاد تیم آموزشی رایاد به شماست.

چادر جشن تکلیف

بعد از اهدای پک نوبت به گذاشتن چادر جشن تکلیف می‌رسد. این قسمت برنامه نیز می‌تواند تاثیر بسزایی در تربیت‌دینی دانش‌آموز بگذارد.معلم یا مدیر به دلیل تاثیر زیاد بر دانش آموزان، با گذاشتن چادر می‌توانند دانش‌آموز را به گذاشتن حجاب ترغیب کنند. البته در این قسمت از مادران عزیز شهدا هم برای این‌کار میتوانید دعوت کنید.

پیشنهاد ویژه: اگر کسی که می‌خواهد چادر را سر دانش‌آموز بگذارد، با پوششی شبیه پوشش فرشته ها این کار را انجام دهد، قطعا برای بچه ها جذاب تر است.

برای این قسمت هم اگر همه ازقبل با پوشش چادر در مراسم حاضرند، باز هم به صورت نمادین این قسمت اجرا شود.
این قسمت از برنامه از مهم ترین قسمت هاست.پس تا می‌توانید به جذاب کردن این قسمت فکر کنید.

چادر جشن تکلیف

عکاسی و فیلمبرداری

اغلب خانواده ها دوست دارند عکسی از فرزندشان در جشن های مختلف مدرسه به یادگار نگه دارند. مدرسه نیز نیازمند گالری جذاب و منحصر به فرد از جشن های سال های مختلف می باشد که برای قرار دادن در وبسایت و حتی فعالیت های بازاریابی می توان از آن ها استفاده کرد. همچنین عکس ها خاطرات را تا سالیان سال در ذهن دانش آموزان زنده نگه می دارند. برای عکاسی می توانید از آتلیه کمک بگیرید.

در صورت نیاز و تمایل می‌توانید با گروه عکاسی مدرسه تیم رایاد با شماره ۰۹۹۱۰۲۶۵۰۷۱ تماس حاصل فرمایید. در ادامه نمونه کارهای مختلف از کارهای تیم عکاسی مدرسه رایاد گذاشته شده است.

17 دیدگاه برای “جشن تکلیف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *