مهم ترین معیارها در انتخاب مدرسه چیست؟

خیلی از والدین هنگام انتخاب مدرسه هیچگونه شناختی از کادر مدیریت و معلم‌های مدرسه ندارند و مدرسه فرزندشان را فقط با دیدن فضا و حیاط مدرسه یا دیگر امکانات انتخاب می‌کنند، اما اگر می‌خواهید یک مدرسه خوب برای فرزندتان انتخاب کنید باید پا را فراتر بگذارید و معیارهای دیگری را هم در نظر بگیرید. در این مقاله از رایاد تصمیم داریم، تا شما را با مهمترین معیارهای انتخاب مدرسه خوب آشنا کنیم.

 

معیارهای اصلی انتخاب مدرسه

 

 

لازم به ذکر است که معیارهای انتخاب مدرسه خوب در میان والدین متفاوت است و این احتمال وجود دارد که مواردی از نظر برخی والدین امتیاز مثبتی باشد و برای گروهی دیگر امتیازی منفی تلقی می‌شود. به‌عنوان مثال برای برخی از والدین فضای آموزشی مدرسه مهم است، گروهی از والدین برایشان مساله مسافت اولویت دارد و برای گروه دیگری فضای فرهنگی مدرسه و کادر اجرایی مدرسه مهم است. همچنین این معیارها با توجه به مقاطع تحصیلی مختلف و نیازهای دانش آموزان متفاوت است.

مهمترین معیارهای انتخاب مدرسه خوب

1. کادر مدیریت مدرسه

قطعا موفقیت تحصیلی فرزند شما (خصوصا در مقاطع بالاتر) در مدرسه‌ای که یک مدیر توانمند، منظم و فعال دارد بیشتر خواهد بود. به‌همین دلیل توجه به نوع رفتار، سابقه، مهارت و تجربه کادر مدیریت مدرسه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در مقاطع بالاتر، به‌تدریج کادر اداری و مدیریتی مدرسه اهمیت بیشتری پیدا می‌کند، چراکه یک مدیریت قوی می‌تواند کادر آموزش معمولی را هم با برنامه‌ریزی و هماهنگی به خوبی پیش ببرد و موفقیت تحصیلی فرزندتان را به همراه داشته باشد.

2. معلم و کادر آموزشی

معلم نقش مهمی در روند تحصیلی دانش‌آموزان دارد. به‌همین دلیل وجود یک معلم خوب در مدرسه، ضامن موفقیت فرزندتان خواهد بود. یک معلم توانمند که با مهارت‌ های کلاسداری آشناست، علاوه بر مهارت‌ تدریس باید ویژگی‌های عاطفی و مشکلات دانش آموزان را بشناسد و متناسب با شرایط آن‌ها رفتار کند.

 

معیار انتخاب مدرسه

 

 

این نکته در مقاطع ابتدایی خصوصا در کلاس اول دبستان از اهمیت بالاتری برخوردار است. برای فهم این‌که معلمان مدرسه خوب هستند یا نه، به سابقه تدریس آن‌ها و به موفقیت آموزشی مدرسه در آزمون‌های علمی توجه کنید. پیشنهاد می‌کنیم در این زمینه مقاله ” نقش معلم در تربیت دانش آموزان ” را مطالعه کنید.

3. کادر تربیتی و پرورشی

یکی دیگر از مسائلی که در انتخاب مدرسه باید به آن دقت کنید، فعالیت های فرهنگی مدرسه است. بچه‌ها در دوران مدرسه تاثیر زیادی از محیط و اطرافیان می‌پذیرند، لذا حتما برای کودک خود مدرسه‌ای انتخاب کنید که علاوه بردرس بچه‌ها حواسشان به رفتار و اعتقادات دانش‌آموز باشد. متاسفانه برای بسیاری از خانواده‌ها فقط مسائل آموزشی اولویت دارد و به سایر جنبه‌ها توجهی ندارند. 

 

حتما دقت داشته باشید، مدرسه خوب مدرسه‌ای است که کودک شما را برای حضور در جامعه مهیا کند و مهارت‌های ضروری زندگی را به فرزند شما بیاموزد. مدرسه‌ای که تمام توجه خود را معطوف به مسائل آموزشی کند، نمی‌تواند انسان مفیدی برای جامعه تربیت کند.

 

4. اهمیت فضا و امکانات آموزشی

تمیز بودن و ایمن بودن مدرسه نکات مهمی است که والدین به آن توجه ویژه‌ای دارند. اگر فرزندتان در مقاطع ابتدایی تحصیل می‌کند باید مدرسه فضای مناسبی برای تحرک و فعالیت‌های ورزشی داشته باشد. طراحی کلاس و نحوه چیدمان میز و صندلی در کلاس نیز از اهمیت خاصی برخوردار است و می‌تواند در روند آموزشی دانش‌آموزان موثر باشد. هم‌چنین ابزارهای کمک آموزشی نیز باید درحد استاندارد باشد، به‌خصوص برای مقطع ابتدایی که همه چیز را به‌صورت تصویری و لمسی و تجسمی، می‌توان منتقل کرد و هوش و سواد کودک را ارتقا داد.

 

ارتباط مدرسه با خانواده دانش آموزان

5. ارتباط مستمر با والدین

یک مدرسه خوب همواره در تلاش است تا با والدین دانش آموز در ارتباط باشد و آن‌ها را از وضعیت تحصیلی و رفتاری فرزندشان باخبر سازد. البته باید به این نکته نیز توجه کرد که انتقال تمام نکات به اولیا باعث می‌شود احساس استقلال دانش‌آموز از بین برود و ممکن است شخصیت دانش‌آموز آسیب ببیند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص اهمیت ارتباط والدین با مدرسه حتما مقاله “ چرا اولیا و مدرسه باید با یکدیگر در تماس باشند؟ “را به صورت کامل مطالعه کنید.

6. فعالیت‌های فوق برنامه

برگزاری کلاس‌های فوق برنامه در حد متعادل مانند کلاس های آمادگی کنکور، کلاس‌های فوق برنامه برای پیشرفت برنامه‌های درسی و حتی کلاس‌های رباتیک، موشک آبی، پل ماکارونی و … نقش مهمی در موفقیت تحصیلی فرزندتان دارد. البته مدارسی که کلاس‌های فوق برنامه سنگین و خیلی فشرده دارند، لزوما یک مدرسه خوب نیستند، چراکه اینگونه مدارس معمولا فرزندتان را خسته و از درس دلزده می‌کنند.

 

کلاس فوق برنامه

 

7. فاصله تا محل سکونت

حتما می‌دانید که یک مدرسه خوب، لزوما نزدیک محل سکونت شما نیست. اما، به این نکته هم توجه داشته باشید که فاصله زیاد مدرسه تا محل سکونت و صرف روزانه ۱ یا ۲ ساعت زمان برای رفت و آمد، فرزندتان را خسته خواهد کرد، خصوصا اگر فرزندتان در مقطع ابتدایی مشغول به تحصیل است. از طرف دیگر، فاصله مدرسه تا خانه، برای دانش آموزانی که خودشان مسیر را طی می کنند، اهمیت بسیار زیادی دارد.

8. رضایت دانش آموزان فعلی مدرسه

یکی از معیارهای انتخاب مدرسه خوب پرس‌وجو از والدین محصلانی است که در همان مدرسه درس خوانده یا می‌خوانند. با این کار می‌توانید اطلاعات خوبی درخصوص کادر مدیریت، رفتار معلم‌ها و وضع علمی مدرسه به‌دست آورید. البته توجه داشته باشید که نظرات یک فرد اصلا ملاک خوبی نیست و باید نظرات چندین نفر را بپرسید تا در آخر بتوانید براساس آن‌ها تصمیم گیری کنید.

 

معیارهای انتخاب مدرسه خوب

9. شهریه 

هزینه ثبت نام قطعا یکی از معیارهای مهم در انتخاب مدرسه است. برخی از والدین بر این باورند که ملاک یک مدرسه خوب پرداخت شهریه بسیار بالا و هزینه‌های اضافی است، درصورتیکه اینگونه نیست.

به عقیده‌ برخی روانشناسان ثبت نام در برخی مدارس غیردولتی و پرهزینه خصوصا برای خانواده‌هایی که توان مالی بالایی ندارند، کودک را از محیط طبیعی جامعه دور می‌کند و سطح خواسته‌های وی را به طرز چشمگیری افزایش می‌دهد. به‌همین دلیل والدین باید دقت کنند که اغلب خانواده‌هایی که در یک مدرسه ثبت‌نام می‌کنند در یک طبقه‌ اجتماعی تعلق داشته باشند.

10. فعالیت‌های ورزشی

شاید در ظاهر فعالیت‌های ورزشی مدرسه برای خانواده‌ها اهمیت چندانی نداشته‌باشد، اما این مسئله برای بچه‌ها به خصوص پسرها بسیار مهم است و یکی از شیوه‌های اصلی علاقه‌مند کردن کودکان به مدرسه است. دانش‌آموزان در این سن انرژی زیادی دارند و عاشق رقابت و مسابقه هستند، لذا برگزاری مسابقات مختلف در مدرسه و توجه به فعالیت‌های ورزشی می‌تواند از معیارهای مهم در انتخاب مدرسه باشد.

 

ویژگی های مدرسه خوب

1 نظر برای مهم ترین معیارها در انتخاب مدرسه چیست؟

  1. ملیکا رضایی میگوید:

    چون دخترم سال اولی بود که قرار بود بره مدرسه خیلی نگران بودیم که اگه نره سر کلاس چطوری می تونه درس بخونه و خیلی نگران کلاسای انلاین بودیم ولی خب خداروشکر اینقدر فضای کلاسای انلاین مدرسه نوآور شاد و جذاب بود خیلی زود به کلاسا علاقه پیداکرد و با ذوق تو کلاسا شرکت می کنه
    امیدوارم که مدارس دیگه هماز این سیستم آموزشی استفاده کنن و مثل زمان ما مدرسه همراه با اضطراب و نگرانی و ترس نباشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.